کشور نروژ به دليل موقعيت خاص جغرافيائي، ديدنى‌هاى فراوانى را در خود جاى داده است. سواحل خليج‌ها، رودخانه‌ها و درياچه‌ها، مناظر طبيعى بسيارى را ايجاد نموده است و قرار گرفتن در شرائط قطبى نيز موجب بوجود آمدن مناطق جالبى شده است. دماغه شمال و نواحى شمالى نزديک به قطب که سبب شده روزها بسيار کوتاه، يا بسيار طولانى باشند براى علاقمندان مناظر قطبى جاذبه‌هاى بسيارى را فراهم آورده است.


علاوه بر ديدنى‌هاى طبيعى که موجب جلب سياحان شده است، نروژ تاريخى کهن و قديمى دارد و به برکت اين تاريخ غني، آثار باستانى بسيارى در سراسر نروژ برجاى مانده که در موزه‌ها نگهدارى مى‌شود و همه‌ساله پذيراى بسيارى از توريست‌ها است.


دولت نروژ، گام‌هاى بلند و موثرى در زمينه جلب توريست برداشته است و علاوه بر امکانات بالقوه، شرائط رفاهى بسيارى فراهم نموده است که وجود صدها رستوران، تريا، هتل و امکانات تفريحى مناسب از اين قبيل مى‌باشد. همچنين يک شبکه اطلاع‌رسانى ايجاد شده که براى راهنمائى توريست‌ها و شناساندن اماکن تاريخى و ديدنى‌هاى طبيعى و سرويس‌هاى رفاهي، حمل و نقل و ارتباطات فعاليت مى‌کند و در ايجاد شرائط مناسب براى جهانگردان و جلب هر چه بيشتر توريست، اقدامات منظم و هماهنگ را به مرحله اجراء در مى‌آورد.همه اين اقدامات سبب شده که همه‌ساله درآمد فراوانى از اين طريق عايد دولت شود. به عنوان مثال، درآمد ناشى از توريسم در سال ۱۹۸۸، به ميزان ۹۵۶۳ ميليون کرون بوده است.


از سوى ديگر، اين کشور به سبب داشتن کوهستان‌هاى وسيع و زمستان‌هاى سرد، محل مناسبى براى اسکى و ورزش‌هاى زمستانى است و هر ساله ورزشکاران بسيارى براى شرکت در اين مسابقات به نروژ سفر مى‌کنند و از اين نظر نيز، ارز فراوانى وارد کشور مى‌شود. نروژ در زمستان ۱۹۹۴ ميزبان بازى‌هاى المپيک زمستانى بود.


جدول توريسم

۱۹۸۸ ۱۹۸۹ ۱۹۹۰ ۱۹۹۱
ورود توريست (۱۰۰۰ نفر) ۵۱۸۴ ۵۳۴۰ ۵۶۴۸ ۱۶۱۰۶
درآمد ناشى از توريسم (ميليون کرون) ۹۵۶۳ ۹۱۶۳ ۹۴۲۶ -