آفتاب

پوکه معدنی چیست و چه کاربردهایی دارد؟پوکه معدنی یکی از مواد اولیه است که در صنایع مختلف کاربرد دارد. در این مقاله با کاربردها و قیمت پوکه معدنی در تهران آشنا می شوید.

پوکه معدنی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ پوكه معدنی (mineral pumice) در واقع به ضایعات و یا زباله های معدنی گفته می شود که در اثر فوران آتش فشان ها ایجاد می شوند. پوكه های معدنی شامل مواد مختلفی از جمله خاک، شن، سنگ، خاک رس، سنگ آهن، سنگ گچ، سرباره ها و دیگر مواد معدنی می باشند. از برخی پوكه های معدنی به عنوان مواد اولیه در صنایع مختلف استفاده می شود. در ادامه با ما همراه شوید تا با جزئیات بیشتری از پوكه معدنی و کاربردهای آن آشنا شویم.

 پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی (mineral pumice) مشابه با سنگ های قیمتی، ارزش مالی ندارد، اما وقتی حرف از کاربرد پوکه معدنی در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، ساختمان سازی و ساخت سازه های بتنی است، بیش از سنگ های قیمتی ارزش و بها دارد.

این دسته از سنگ ها دارای وزن بسیار کمی هستند، اما در عین حال دارای استحکام بالایی می باشند و به عنوان یک عایق گرما و سرما، کارکرد بسیار مناسبی دارند.

این سنگ با ویژگی های منحصر به فرد، سنگی ساخته شده به دست طبیعت می باشد، به طوری که از دل آتش فشان ها بیرون آمده است و به دلیل حبس گاز در هنگام سرد شدن، تبدیل به یک سنگ متخلخل به نام پوکه معدنی گشته است.

مسیر عبور مواد مذاب از اعماق به سمت سطح زمین، مملوء از مواد و املاح معدنی بسیاری است. مواد مذاب با دمایی در حدود 1000 درجه سانتی گراد و حتی بیشتر، مواد معدنی را در خود حل می کنند. همین موضوع سبب می شود که پس از سرد شدن مواد مذاب بر روی سطح زمین، املاح معدنی نیز در پوکه تشکیل شده باقی بمانند.

پوکه قروه که در شهرستان قروه سنندج استخراج می شود یکی از بهترین پوکه های معدنی در تمام ایران می باشد. پوکه قروه کاربردها و ویژگی های زیادی دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

پوکه معدنی چه ویژگی هایی دارد؟

پوكه معدنی به عنوان یک ماده معدنی پرکاربرد برای پیمانکاران و کشاورزان شناخته می شود. این سنگ معدنی، خواص بسیار و منحصر به فردی شامل غیرقابل احتراق، رسانایی ضعیف، استحکام بالا، وزن بسیار کم، عایق در برابر گرما، سرما و صدا، مقاومت بالا در برابر آب، غنی از مواد معدنی و ... است.

در ادامه پیرامون تعدادی از بارزترین ویژگی های پوکه معدنی توضیحاتی را آورده ایم.

عایق مناسب در برابر گرما، سرما و صدا

پوکه معدنی عایق مناسبی در برابر صدا و حرارت می باشد. به همین دلیل به عنوان یک گزینه بسیار عالی در مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این ویژگی از پوکه معدنی، از اتلاف انرژی کم می کند. همینطور از ایجاد آلودگی صوتی در آپارتمان ها و ساختمان های امروزی نیز جلوگیری می کند.

مقاومت بالا در برابر رطوبت

این ویژگی از پوکه های معدنی نیز در ساختمان سازی مورد توجه قرار گرفته است. به طوری که برای ساختمان سازی به خصوص در محیط های مرطوب، گزینه بسیار مناسبی است.

غیر قابل احتراق و ضد حریق

احتمال آتش سوزی در تمامی ساختمان ها وجود دارد، اما می توان با کمی دقت، مصالح ساختمانی مناسبی را انتخاب کرد و میزان تلفات را به حداقل رساند. پوکه معدنی از قابلیت تحمل دما تا 760 درجه سانتی گراد برخوردار می باشد و می تواند در مواقع بروز آتش سوزی، از شعله ور شدن و پیشروری آتش جلوگیری کند.

مملو از مواد معدنی

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، سنگ پومیس، مملوء از املاح طبیعی و معدنی می باشد. با توجه به نحوه تشکیل پوکه معدنی، نمی توان وجود املاح معدنی در این سنگ پرکاربرد را انکار کرد.

وزن کم و سبک

پومیس و یا پوکه، سنگی متخلخل می باشد که ضمن داشتن مقاومت و استحکام بسیار بالا، وزن بسیار سبکی نیز دارد. سنگی متخلخل که ظاهر آن مشابه با اسفنج اما با بافتی بسیار زبر است.

جذب آب پوکه معدنی

برخی از انواع پوكه های معدنی، آب بسیار زیادی را به خود جذب می کنند. برخورداری از چنین خاصیتی، در بسیاری از زمینه ها از جمله کشاورزی، بسیار مورد توجه و در عین حال سودمند است.

استحکام بالا

پوکه های معدنی برخلاف ظاهر و ساختار متخلخلی که دارند، دارای مقاومت و استحکام قابل توجی می باشند. همین ویژگی، پوکه های معدنی را به مصالح ساختمانی مناسبی برای استفاده در کف سازی، شیب بندی، راه سازی، سد سازی، ساخت تونل و ... تبدیل کرده است.

کاربرد پوکه معدنی

با توجه به خواصی که پوكه معدنی دارد، بیشترین کاربرد آن در تولید مصالح ساختمانی شامل بلوک بتونی و بتن خام می باشد. درصد کمی نیز از پوكه های معدنی در زمینه باغبانی، کف، سقف، محوطه سازی، ساخت مواد ساینده و ... استفاده می شود.

پوکه معدنی کاربرد پوکه معدنی

جالب است بدانید که از پوكه معدنی برای خرد کردن و صیقل دادن شیشه و همینطور تمیز کردن و تهیه برخی از انواع فلزها نیز استفاده می گردد. در ادامه به تعدادی از مهم ترین کاربرد پوکه معدنی اشاره کرده ایم:

 • شیب بندی کف و سقف ساختمان
 • تولید مصالح ساختمانی
 • ساخت سد و تونل
 • کاربرد در صنعت پزشکی
 • استفاده در صنعت داروسازی
 • استفاده در محوطه سازی
 • کارایی در کف سازی خیابان ها، اتوبان ها و جاده ها
 • استفاده در صنعت شیشه سازی و برش شیشه
 • کاربرد در تزئین باغچه ها و آکواریوم
 • استفاده از پوکه معدنی در تولید برخی از انواع فلزات
 • کارایی به عنوان ساینده در صابون
 • استفاده به عنوان سنگ پا
 • کاربرد گسترده در صنعت کشاورزی
 • کارایی در تصفیه خانه ها
 • استفاده در صنعت نساجی برای سنگ شور کردن پارچه های جین
 • و ...

قیمت پوکه معدنی در تهران

قیمت پوکه معدنی در تهران

بسیاری از علاقه مندان، مهندسان و ساختمان سازان می خواهند بدانند قیمت پوکه معدنی در تهران چقدر است؟ در تعیین قیمت پوکه معدنی، عوامل مختلفی شامل وزن مخصوص پوكه معدنی، نوع پوكه معدنی، هزینه حمل و نقل تا مقصد و ... تاثیرگذار می باشد. قیمت انواع پوكه معدنی شامل پوكه بادامی، نخودی، ماسه ای، فندقی و ... با یکدیگر متفاوت می باشد. ضمن اینکه هر یک نیز در سه دسته شامل درجه یک، درجه دو و درجه سه تقسیم بندی می شوند. هر چه درجه بندی پوكه معدنی بالاتر باشد، کیفیت پوكه نیز به همان نسبت بالاتر خواهد بود.

در صورتی که نیاز به پوكه معدنی دارید، می توانید از طریق پوكه برتر، اقدام به تهیه آن نمایید. به طوری که در سریع ترین زمان ممکن، سفارش خود را با بهترین قیمت، تحویل بگیرید. شما عزیزان می توانید از طریق این مجموعه، از قیمت پوکه معدنی در تهران نیز مطلع شوید. به این منظور کافی است با شماره 09128150655 تماس بگیرید و یا به وبسایت پوکه برتر مراجعه نمایید.