آفتاب

پیام بایدن به مناسبت بیستمین سالگرد ۱۱ سپتامبرایسنا به نقل از هیل نوشت: بایدن در پیامی از پیش ضبط شده یاد "جان‌های از دست رفته و عزیزانی که در حملات ۱۱ سپتامبر کشته‌ شده‌اند" را گرامی داشت و خواستار وحدت ملی شد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ویدئوی شش دقیقه‌ای که توسط کاخ سفید در آستانه بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر منتشر شد، گفت: خیلی سخت است، چه سال اول باشد چه بیستمین سال. کودکان بدون والدین بزرگ شده‌اند و والدین بدون فرزند رنج می‌برند. زن و شوهر مجبور شده‌اند بدون شریک زندگی خود راههای پیش رو را طی کنند. برادران و خواهران، عموها و عمه‌ها، عزیزان و دوستان مجبور بودند تولد و نقاط عطف خود را با شکافی در قلب خود جشن بگیرند.

وی گفت: مهم نیست چقدر زمان گذشته است، این بزرگداشت‌ها همه چیز را به طرز دردناکی به عقب برمی‌گردانند، گویی چند ثانیه پیش این خبر را دریافت کرده‌اید.

بایدن گفت که او و بانوی اول جیل بایدن کسانی را که در سپتامبر اعضای خانواده و عزیزان خود را از دست داده‌اند در قلب خود دارند: ما امیدواریم که ۲۰ سال بعد یاد معشوق شما لبخندی بر لب شما بیاورد، حتی در حالی که هنوز اشکی در چشم شما جاری است.

بایدن در اظهاراتش به نام یکی از دوستانش، دیویس که در "دلاور" بزرگ شده و پسر بزرگ خود را در حمله تروریستی به مرکز تجارت جهانی از دست داد، اشاره کرد و گفت: دیویس در روزهای بعد از حمله به من گفت که به مردم بگو "نترسند"، "ما نباید بترسیم."

رئیس جمهور بایدن گفت: حملات ۱۱ سپتامبر به خاک آمریکا در۲۰ سال پیش افکار عمومی آمریکا را شکل داد و"وحدت ملی واقعی" را ایجاد کرده و در عین حال "نیروهای تاریک‌تر طبیعت بشر" را در قالب ترس و خشم و تبعیض نسبت به مسلمانان نشان داد.

بایدن که ریاست جمهوری خود را بر گرد هم آوردن کشور تقسیم شده در زمان اختلافات عمیق حزبی متمرکز کرده است، درخواست وحدت ملی کرد و گفت: برای من، این پیام اصلی ۱۱ سپتامبر است؛ اینکه در آسیب پذیرترین زمان و نهایت فشار انسان ساخته می‌شود، وحدت بزرگترین نقطه قوت ماست. اتحاد به این معنا نیست که ما باید به یک چیز اعتقاد داشته باشیم، باید به یکدیگر و به این ملت احترام و ایمان اساسی داشته باشیم. این وظیفه‌ای است که پیش روی ماست و من می‌دانم که می‌توانیم.

 او امروز شنبه به شهر نیویورک سفر می‌کند، جایی که پرواز شماره ۱۱ خطوط هوایی آمریکا و هواپیمای ۱۷۵ هواپیمایی یونایتد ایرلاینز با برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی برخورد کردند. سپس به شنکسویل سفر می‌کند، جایی که ۴۰ مسافر و خدمه پرواز ۹۳ خطوط هوایی یونایتد که در مسیر حمله به کنگره هدف قرار گرفت، جان خود را از دست دادند.  رئیس جمهور همچنین به پنتاگون در آرلینگتون، ویرجینیا سفر می‌کند، جایی که پرواز شماره ۷۷ خطوط هوایی آمریکا پس از ربوده شدن، سقوط کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در اوایل هفته جاری به خبرنگاران گفت که بایدن بازدید از هر سه سایت را مهم می‌داند. او گفت: رئیس‌جمهور احساس می‌کند که مهم است -به ویژه در بیستمین سالگرد- که از هر سه مکانی که برای بسیاری از آمریکایی‌ها اهمیت زیادی دارد، دیدن کند.