آفتاب

اظهارات بایدن پس از خروج کامل آمریکا از افغانستان: حضور ما پایان یافتخبرآنلاین به نقل از رسانه های امریکایی نوشت: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در پی اعلام خروج کامل نیروهایی نظامی آمریکا از افغانستان و پایان دو دهه اشغالگری در این کشور گفت: حضور ۲۰ ساله نظامی ما در افغانستان پایان یافت.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفت: "اکنون حضور نظامی ۲۰ ساله ما در افغانستان به پایان رسیده است و نیروهای ما ماموریت تخلیه را با شجاعت، حرفه‌ای و اراده‌ای بی‌نظیر انجام دادند."وی افزود: پایان ماموریت نظامی ما بهترین راه برای حفاظت از جان سربازان آمریکایی و تامین امنیت خروج غیرنظامیان از افغانستان است.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در پی اعلام خروج کامل نیروهایی نظامی آمریکا از افغانستان و پایان دو دهه اشغالگری در این کشور گفت: حضور ۲۰ ساله نظامی ما در افغانستان پایان یافت.

بایدن روز دوشنبه به وقت محلی پس از آنکه ژنرال کنت مک کنزی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا ( سنتکام )  در ارتباطی ویدئویی با پنتاگون اعلام کرد  خروج ارتش آمریکا از افغانستان بطور کامل تکمیل شد، این بیانیه را صادر کرد.

به گزارش کاخ سفید، بایدن در این بیانیه افزود در ۱۷ روز گذشته نیروهای آمریکایی بزرگترین عملیات خروج هوایی در تاریخ آمریکا را انجام دادند و بیش از ۱۲۰هزار شهروند آمریکایی، شهروند کشورهای متحد و متحدان افغان آمریکا را خارج کردند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت که روز سه‌شنبه درخصوص تصمیمش برای تمدید نکردن ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان خطاب به مردم کشورش سخنرانی خواهد کرد.

بایدن اظهار داشت که طبق نظر تمام فرماندهان میدانی آمریکا، پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان بهترین راه ممکن برای حفاظت از جان نیروهای نظامی آمریکا و تضمین امنیت خروج غیرنظامیان از این کشور طی هفته‌ ها و ماههای آینده است.

وی تصریح کرد از وزیر خارجه خواسته‌ ام  به هدایت هماهنگی با شرکای بین‌المللی ادامه دهد تا مطمئن شویم هر آمریکایی، شریک افغانستانی و شهروندان خارجی که می‌خواهند کشور را ترک کنند، بتوانند خارج شوند.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز دوشنبه تصویب شد پیام روشنی از  آنچه جامعه بین المللی از طالبان انتظار دارد، به آنها می فرستد که باید آزادی سفر را رعایت کنند.طالبان درباره عبور امن تعهد داده است و جهان آنها را مسوول تعهداتشان می داند.

 وی همچنین از مردم آمریکا خواست قدردان سه چیز باشند، نیروها و دیپلمات‌هایی که این عملیات را با توجه به خطر بسیار بالا، انجام دادند، شبکه‌ای از داوطلبان که در شناسایی نیروها برای خروج کمک کردند و برای کسانی که از متحدان افغانستانی در خانه‌های جدیدشان استقبال می‌کنند.

ژنرال کنت مک کنزی فرمانده مرکزی نیروهای آمریکا ( سنتکام ) روز دوشنبه به وقت محلی در ارتباطی ویدئویی با پنتاگون اعلام کرد  خروج ارتش آمریکا از افغانستان بطور کامل تکمیل شد.این مقام نظامی آمریکایی اضافه کرد که هواپیماهای نظامی آمریکا و ائتلاف بیش از ۱۲۳ هزار غیرنظامی را از  افغانستان خارج کردند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز پیش از سخنان مک کنزی اعلام کرد: رئیس جمهوری بر تصمیم خود مبنی بر خروج از افغانستان پایبند است.
وی تصریح کرد وزیر خارجه با شرکای بین المللی دیدار می‌کند تا گذرگاه‌های امن را برای کسانی که مایل به خروج از افغانستان پس از ۳۱ اوت (۹ شهریور)  هستند، فراهم کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه خود قطعنامه‌ای درباره افغانستان به تصویب رساند که در آن از طالبان خواست بر خروج امن افغان ها و اتباع خارجی پایبند بماند.شورای امنیت سازمان ملل متحد این قطعنامه را با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع تصویب کرد.