آفتاب

بیماری کشنده‌ای که افراد سیگاری را تهدید میکندبیماری فیبروز ریه بیماری کشنده ای است که افراد سیگاری در معرض آن قرار دارند.

انجمن فیبروز ریوی در آمریکا اعلام کرد: افرادی که سابقه استعمال سیگار دارند یا مصرف کننده سیگار هستند در معرض ابتلا به بیماری ریه موسوم به فیبروز ریه هستند این درحالیست که بسیاری از آنان از این تهدید اطلاعی ندارند.

بیش از 200 هزار نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند و درمانی برای آن وجود ندارد.

تحقیق اخیر انجمن فیبروز ریوی در آمریکا نشان میدهد: بیش از 80 درصد افراد سیگاری با بیماری فیبروز ریه آشنایی ندارند که این موضوع نگران کننده است زیرا این افراد بیشتر در معرض این بیماری هستند.

تنگی نفس، سرفه خشک و مزمن و احساس خستگی از علائم بیماری فیبروز ریه است که از هر 10 آمریکایی 9 نفر از این موضوع بی اطلاع هستند.

کارشناسان این مرکز تاکید دارند که هیچ وقت برای کنار گذاشتن مصرف سیگار دیر نیست. خودداری از مصرف سیگار میتواند سلامت عمومی را تقویت کرده و کیفیت زندگی را در هر سنی با کمک افزایش ظرفیت ریه که در حفظ سطح اکسیژن خون ضروری است، بهبود دهد. همچنین خودداری از مصرف دخانیات میتواند التهاب در مجاری هوایی را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیسن نت، استعمال سیگار تنها عامل اصلی بیماری فیبروز ریه نیست. از دیگر فاکتورهای خطرزا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قرار گرفتن در معرض آلاینده هایی از جمله آزبست، سیلیس، گرد و غبار ذغال سنگ، بریلیوم و گرد و غبار فلزات سخت.

افزایش سن؛ چرا که این بیماری بیشتر در افراد بالای 60 سال مشاهده میشود.

سابقه خانوادگی بیماری بینابینی ریه. /ایسنا