آفتاب

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی:

سایتی در ایران وجود ندارد که آژانس بین‌المللی به دنبال دسترسی به آن باشدمدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز نیز با انتشار گزارشی کوتاه، اعلام کرد که بازرسان آژانس در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان)، آغاز تزریق گاز «یو اف شش» به یک زنجیره ۱۷۴ سانتریفیوژی «آی. آر. ام دو» در کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز را راستی‌آزمایی کردند.

ایرنا: «رافائل گروسی» روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران در وین توضیح داد که براساس یافته‌های بازرسان آژانس، کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز از وضعیت آزمایشی به آماده بهره‌برداری تبدیل شده، اما هنوز فعالیتی صورت نگرفته است.   

وی با بیان اینکه این مساله فراتر از تعهدات ایران در برجام است، خاطر نشان کرد که این تحول در برآیند فعالیت‌های هسته‌ای ایران چندان چشم‌گیر به شمار نمی‌رود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز نیز با انتشار گزارشی کوتاه، اعلام کرد که بازرسان آژانس در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان)، آغاز تزریق گاز  «یو اف شش» به یک زنجیره ۱۷۴ سانتریفیوژی «آی. آر. ام دو» در کارخانه غنی‌سازی سوخت در نطنز را راستی‌آزمایی کردند.

پیشتر برخی رسانه‌های خارجی با استناد به این خبر مدعی شدند که این اقدام گامی دیگر از سوی ایران برای نقض توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی به شمار می‌رود که در آن تهران تنها مجاز است تا اورانیوم غنی شده را با دستگاه‌های نسل اول انباشته کند.

گروسی درباره ادعای فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران هم اظهار داشت که آژانس طبق توافقات حاصل‌شده در ماه اوت به دو مکان دسترسی تکمیلی داشته است.

وی با بیان اینکه تفاهم مهم حاصل ‌شده بر سر مسائل مورد اختلاف اساسی نیست اما تصریح کرد ضروری است که از طریق تداوم همکاری و تعامل در زمینه فعالیت‌های راستی‌آزمایی‌مان به پیشرفت دست پیدا کنیم.

او خاطر نشان کرد: آژانس اتمی کماکان به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام‌شده از سوی ایران ذیل توافق پادمانی این کشور ادامه می‌دهد. به گفته مدیر کل آژانس در زمان حاضر سایتی در ایران وجود ندارد که آژانس بین‌المللی به دنبال دسترسی به آن باشد.

آژانس پیش تر ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح کرده بود.  

با این حال دو طرف، چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ در پایان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران و انجام مذاکرات با مقامات ایران، توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کنند و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقا بخشند.  

گروسی درباره ادعای رئیس جمهوری آمریکا علیه تاسیسات هسته‌ای ایران هم بیان داشت که آژانس در این زمینه گمانه زنی نمی‌کند. او در پاسخ به سووالی درباره پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز عنوان کرد که آژانس همچنان با دولت دونالد ترامپ در تماس است.
«جو بایدن» پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داده بود که در صورت شکست ترامپ به برجام باز خواهد گشت.
کشورهای اروپایی عضو برجام نیز که به رغم اهمال در اجرای تعهداتشان ذیل برجام در این توافق ماندند، بر لزوم بازگشت دولت جدید آمریکا به همکاری با اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران تاکید دارند.