آفتاب

گزارش تازه آژانس درباره ادامه کاهش تعهدات برجامی ایرانآژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود تائید کرد که ایران به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد.

ایرنا: این گزارش که مانند همیشه توسط نمایندگان کشورهای غربی به رسانه‌ها درز کرده حاکیست که ایران به غنی سازی اورانیوم فراتر از سقف برجام ادامه داده است.  

نورمن لارنس خبرنگار ارشد روزنامه وال استریت ژورنال در توئیتی گزارش داد: ‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را ۲۴۴۳ کیلوگرم اعلام کرده است که این رقم بیش از ۱۰ برابر سقف تعیین شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) است.

به گفته وی از این گزارش،  ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران طی ۳ ماه اخیر ۳۳۸ کیلوگرم افزایش یافته است.

لارنس افزود که ایران همچنین تعداد زیادی سانتریفیوژ پیشرفته را در تأسیسات هسته‌ای خود نصب کرده که برخی از آنها هنوز گازدهی نشده‌اند.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه، با صدور بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

ایران بارها تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و بهره‌مند شدن از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.