آفتاب

افشاگری درباره یک نماینده بازداشت شده که بیشتر از همه شعار مرگ بر آمریکا می دادعصرایران نوشت: نماینده سابق مجلس گفت: در مجلس دهم و در جلسه غیرعلنی زمانی که بنده در مورد ضرورت تنش‌زدایی در سیاست خارجی ایران صحبت کردم، چند نفر از نمایندگان به تریبون بنده حمله کردند، آنها افراد محترمی بودند یکی از این افراد کسی بود که چندی پیش به دلیل فساد اقتصادی بازداشت شد و اتفاقا کسی بود که بیش از همه شعار مرگ بر آمریکا می‌داد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به انتخابات آمریکا و آینده مناسبات این دو کشور گفت: مناسبات ایران و آمریکا مناسبات خاصی است، مسایلی همانند راهبرد، رویکرد و تاکتیک را برای بسیاری از مناسبات در دنیا می توان به کار برد ولی در مورد ایران و آمریکا موضوع، موضوع خاص و ویژه ای است و معتقدیم آینده مناسبات بستگی به رفتار دو طرف دارد البته رفتار دو طرف هم علاوه بر عوامل داخلی از برخی عوامل منطقه ای و جهانی هم تاثیرپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه بایدن مجبور است که تنش‌های خارجی آمریکا را کاهش دهد، گفت: در آینده مناسبت ایران و آمریکا لابی‌های منطقه ای به ویژه لابی مرتجعین عرب بیش از لابی داخلی آمریکا سعی می کنند که شرایط مناسبی در مناسبات بین ایران و آمریکا شکل نگیرد. سیاست خارجی اوباما در حوزه مستشاری و شرایط روانی حاکم بر سیاست خارجی اوباما در دولت بایدن نیز شکل می گیرد و این یک گام مثبت است.

 وی بیان کرد: همان‌طور که در داخل آمریکا و برخی لابی‌های منطقه‌ای یک سری انگیزه‌های سیاسی و اقتصادی برای تشدید تنش بین ایران و آمریکا وجود دارد در داخل ایران هم برخی از افراد و جریان‌ها با انگیزه‌های اقتصادی و سیاسی بحث تنش بین ایران و آمریکا را دنبال می کنند. قطعا مخالفت‌های اصلی که در قالب منافع ملی و مقابله با دشمنی‌های آمریکا شکل می گیرد، محترم است ولی مخالفت‌هایی که به دلیل انگیزه‌های اقتصادی و سیاسی افراد در این رابطه وجود دارد، خطرناک است.

فلاحت‌پیشه خاطرنشان کرد: در مجلس دهم و در جلسه غیرعلنی زمانی که بنده در مورد ضرورت تنش زدایی در سیاست خارجی ایران صحبت کردم، چند نفر از نمایندگان به تریبون بنده حمله کردند، آنها افراد محترمی بودند یکی از این افراد کسی بود که چندی پیش به دلیل فساد اقتصادی بازداشت شد و اتفاقا کسی بود که بیش از همه شعار مرگ بر آمریکا می داد.

 وی گفت : به نظر بنده باید قضیه را واقعی‌سازی کنیم؛ واقعیت قضیه این است که الان گزینه نظامی بین ایران و آمریکا کنار رفته است و در این معادلات چیزی تحت عنوان رعب، ترس و وحشت را نمی توان مطرح کرد. اینکه ما در چنین شرایطی رفتار عقلانی را در پیش بگیریم و مانع از این شویم که دشمنان ما از شرایط جدید آمریکا استفاده کنند، امری لازم و ضروری است.