آفتاب

گره کور «نود» باز می شود؟اصرارها بر بازگرداندن «نود» به آنتن تلویزیون و پافشاری مدیران شبکه سه بر حذف آن باعث شد تا پرونده این برنامه پرمخاطب ورزشی این بار روی میز نمایندگان ملت قرار گیرد.

ایسنا: برنامه «نود» با اجرای عادل فردوسی پور قریب به بیست سال در زمره یکی از پرمخاطب ترین برنامه های تلویزیونی قرار داشت و حالا نزدیک به دو سال است که اختلاف نظرها، علاقمندان به فوتبال را از تماشای این برنامه محروم کرده است.

در دو سالی که از حذف «نود» از آنتن تلویزیون می گذرد، بسیاری از اهالی ورزش، هنرمندان و حتی خود تلویزیونی ها به شکل های مختلف مخالفتشان را با این تصمیم اعلام کرده اند. در این مسیر برخی حتی از آنتن زنده تلویزیون برای حمایت از نود و فردوسی پور استفاده کردند، بسیاری از رسانه ها بارها و بارها با یاد کردن از این برنامه، آن را یکی از مطالبات جدی مردم و فوتبال کشور خواندند، با این حال تاکنون هیچ کدام از این تلاش ها که گاه به شکل پادرمیانی و گاه به صورت اعتراض جدی مطرح شده است، بر تصمیم مدیران شبکه سه برای حذف «نود» تاثیری نگذاشته است.

در این دو سال عادل فردوسی پور برخلاف برخی همکارانش که رفتن را بر ماندن ترجیح دادند (مزدک میرزایی)، ماند و سکوت و گریز از حاشیه ها را انتخاب کرد.
مجری «نود» را در روزهای اجباری فاصله گرفتن از دوربین های استودیو ۱۱ ـ استودیویی قدیمی که زمانی محل ضبط برنامه نود بود ـ فقط با صدا می توان دنبال کرد؛ همکاری با شبکه نمایش خانگی برای تولید مستندهای ورزشی و همچنین دیگر شبکه سیما (شبکه ورزش) برای تولید «فوتبال ۱۲۰» در کنار دانشگاه و تدریس، نمونه هایی از این دست فعالیتها بوده است.

اما در شرایطی که بسیاری با مصداق قرار دادن مَثَل «از دل برود هر آنکه از دیده برفت» فراموشی «نود» را پیش بینی می کردند، این برنامه همچنان به عنوان یکی از مطالبات جدی مردم، حالا از سوی نمایندگانشان در مجلس شورای اسلامی مطرح می شود.
رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی روز گذشته از برنامه این فراکسیون برای برگزاری جلسه ای با رئیس سازمان صدا و سیما جهت پخش مجدد برنامه «نود » با حضور عادل فردوسی پور خبر داده است.
محمد مهدی فروردین در گفت وگویی با ایسنا پخش مجدد این برنامه را یک مطالبه مردمی می داند که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی شعار مجلس یازدهم را شفاف سازی عنوان می کند و از این جهت آن را همسو با رویکرد برنامه «نود» می داند.
رئیس فراکسیون ورزش مجلس در این زمینه پیشنهادی هم دارد؛ اینکه «نقاط ضعف برنامه نود رصد شده و به دنبال اصلاح باشند» و در عین حال تاکید می کند، «باید از نقاط مثبت این برنامه استفاده کرد و امیدواریم مجددا برنامه نود با مجری گری عادل فردوسی پور به آنتن برگردد.»

حال باید دید وعده مجلسی ها برای رایزنی با مسوولان صداوسیما با هدف بازگرداندن «نود» آیا از مرحله برنامه ریزی به مرحله اجرایی هم خواهد رسید تا شاید آن زمان بتوان به باز شدن گره کور پخش نشدن «نود» به دست نمایندگان ملت امیدوار بود.