آفتاب

هوای تهران همچنان در وضعیت «قابل قبول»مهر نوشت: براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۵ اردیبهشت‌ماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد اما با افزایش ترافیک صبحگاهی کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد انتظار می‌رود.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران حاکی از آن است که در صبح روز سه‌شنبه با توجه به وزش باد مؤثر و ناپایداری جوی طی ساعات گذشته از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد، هرچند با افزایش ترافیک صبحگاهی کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

به‌تدریج با تقویت ناپایداری جوی همراه با ابرناکی و بارش پراکنده در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل می‌شود، هرچند وزش باد نسبتاً شدید در برخی ساعات بعدازظهر می‌تواند سبب گسیل و انتشار گردوخاک در مناطق مستعد شود.

با تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت سه‌شنبه همره با بارش و وزش باد مؤثر از میزان غلظت ذرات معلق کاسته می‌شود و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت.

وزش باد مؤثر و ناپایداری جوی تا صبح روز چهارشنبه (۶ اردیبهشت) ادامه خواهد داشت، هرچند همزمان با آغاز تردد خودروها، افزایش نسبی غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

وزش باد مؤثر در طول روز تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. با افزایش نسبی تندی باد و احتمال بارش پراکنده تا ساعات پایانی چهارشنبه پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل می‌شود و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق مورد انتظار خواهد بود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۶۳ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۷۱ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.