آفتاب

آخرین وضعیت کیفیت هوای تهرانایسنا نوشت: براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (۲۴ فروردین) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، حاکمیت ناپایداری جوی، بارش باران و وزش باد مؤثر تا صبح امروز (۲۴ فروردین) کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق را به‌دنبال خواهد داشت.

تقویت ناپایداری جوی و تداوم بارش همراه با افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند. با تداوم این شرایط جوی، احتمال رگبار و رعدوبرق و وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی پنجشنبه وضعیت قابل‌قبول کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

وزش باد مؤثر تا صبح فردا(۲۵ فروردین) ادامه دارد و همراه با کاهش تردد خودروها در روز تعطیل سبب برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق می‌شود. وزش باد مؤثر تا نسبتاً شدید در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد.

شرایط جوی ناپایدار و وزش باد مؤثر تا اواخر وقت جمعه ادامه دارد و سبب کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل‌قبول در بیشتر مناطق می‌شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم اکنون میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۵۹ و در شرایط قابل قبول قرار دارد. همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۶۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.