آفتاب

روایتی از پنج دور «مذاکرات شبانه و فرودگاهی» تهران و ریاض در بغدادایسنا نوشت: یکی از هماهنگ کنندگان مذاکرات ایران و عربستان در بغداد به جزئیاتی از این گفت‌وگو ها پرداخت.

یکی از هماهنگ کنندگان پنج دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم مدعی شد که هیچ یک از پنج دور مذاکرات تهران و ریاض در بغداد دو سال طول کشید، در قصرهای دولتی، سفارتخانه‌های دو کشور و یا حتی نزدیک سفارت‌ها برگزار نشد. همه پنج دور گفت‌وگوی مسئولان ایرانی و سعودی در سالن اصلی فرودگاه بین المللی بغداد برگزار شد.

این مسئول عراقی هم‌چنین گفت که مذاکرات ایران و عربستان با هماهنگی دستگاه اطلاعات عراق و تحت نظارت مستقیم مصطفی الکاظمی، نخست وزیر پیشین این کشور بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که مذاکرات دو طرف ایرانی و سعودی ساعت ها طول می کشید و همه آن ها شبانه برگزار شد و گاهی اوقات تا صبح ادامه داشت.

این منبع می‌گوید که بحث‌ها تند بود و احیانا برخی پرونده‌ها به ویژه پرونده یمن منجر به ناراحتی طرفین می‌شد و طرف ایرانی همواره «داستان حجاج ایرانی» را پیش می‌کشید.

این مسئول عراقی تاکید کرد که هیات سعودی به محض پایان مذاکرات به طور مستقیم فرودگاه بغداد را ترک می‌کرد و به شهر داخل نمی‌شد رفت اما هیات ایرانی گاهی اوقات شب را در بغداد می‌ماند.

بر اساس این گزارش، مذاکرات ایران و عربستان در نهایت با توافق طرفین در پکن پایتخت چین به پایان رسید.