توپ بازی با مرگ! ، ماجرای آدم هایی که زندگی شان را پای فوتبال گذاشتند

فوتبال از یک جایی به بعد برای طرفدارانش از یک بازی ساده به مهمترین اتفاق دنیا تبدیل می شود و به قدری رنگ جدی به خودش می گیرد که برد و باخت در آن به قیمت زندگی یا مرگ آدم ها تمام می شود.

شاید بشود آدم های روی کره زمین را به دو دسته فوتبالی و غیر فوتبالی تقسیم کرد. غیر فوتبالی هایی که شاید هیچ وقت از لذت هیجان این مستطیل سبز و افراد پا به توپش سهمی نبردند و دوستش نداشتند تا فوتبالی هایی که این بازی برایشان چیزی فراتر از یک زمین مسابقه است. تاجایی که از یک جایی به بعد چسبیدن یک توپ به تور یک دروازه می شود خود زندگی و باخت آن می شود خود مرگ. برای همین هم خیلی ها جادوی فوتبال را در غیرقابل پیش بینی بودن آن می دادند اتفاقات سرزده ای که رخ دادن نابهنگام هرکدامشان برای یک جمع یا یک ملت حکم پیروزی یا شکست در یک نبرد را دارد به دنبال همین موضوع فوتبال در بیشتر مواقع پر بوده از حاشیه هایی که سنگین تر از متن بوده اند. حواشی به ظاهر کوچکی که گاهی تبعات بزرگ و سهمگینی با خود به همراه داشته اند. تبعات خطرناکی که در بعضی از موارد حتی به قیمت از دست دادن جان آدم ها در بیرون و درون زمین فوتبال تمام شده اند.
شکست به قیمت تبعید در معدن زغال سنگ
کره شمالی، همیشه برای ما پر بوده از حاشیه های عجیب و غریبی که این سرزمین کوچک در شرق آسیا را برایمان به مرموزترین کشور روی زمین تبدیل کرده است. کشوری با ساز و کارهای کمونیستی که عادی ترین قوانین آن شاید از نظر سایر کشورها عجیب ترین باشد. مردمی که نه حق استفاده از اینترنت را دارند و نه می توانند به تجهیزات ماهواره ای دست داشته باشند. چیزی که شاید کره شمالی را به این گزارش و فوتبال مرتبط می کند سابقه حضور این تیم در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی است. سالی که تیم ملی این کشور بعد از ۴۴ سال توانست به رقابت های جام جهانی راه پیدا کند. حضوری که در زمان خودش به خاطر شرایط خاص کره شمالی توجه همه رسانه های دنیا را به سمت خود جلب کرد و حاشیه های زیادی را با خود به همراه داشت تا جایی که اعلام شد این کشور برای جلوگیری ازعدم پناهندگی بازیکنانش تدابیر شدید امنیتی را در نظر گرفته است این گمانه زنی در دوره ای به قدری شدت گرفت که حتی بعضی از احتمال به گروگان گرفته شدن خانواده فوتبالیست های کره ای حرف میزدند؛ بخش جالب توجه در این قصه جایی بود که انگار «کیم جونگ ایل»، رهبر کره شمالی در اقدامی بی سابقه تصمیم گرفت که مسابقه فوتبال کره شمالی و پرتغال را به طور زنده در این کشور پوشش دهد شود؛ اما بعد از اتمام این بازی و شکست این تیم بعضی از منابع خبری و روزنامه های خارجی از احتمال فرستادن اعضای تیم فوتبال کره شمالی به معادن زغال سنگ به عنوان نوعی تنبیه برای باخت سنگین در مقابل تیم ملی فوتبال پرتغال خبر دادند. علاوه بر این موضوع جنجال های این تیم پر رمز و راز فقط به جام جهانی ۲۰۱۰ختم نشد و حتی به دوره بعدی یعنی سال ۲۰۱۴ هم کشید شد. در اواسط جام جهانی برزیل بود که پخش یک خبر در رسانه های داخلی کره شمالی خبرساز شد چون تلویزیون این کشور اعلام کرده بود تیم کشورشان پس از عملکرد درخشان در این رقابت ها به فینال جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کرده است. این در حالی بود که این تیم به اصلا در آن سال به مسابقات جام جهانی راه نیافته بود.

فوتبالیستی که برای باختش او را کشتند

کلمبیا هم یکی دیگر از این کشورهای عجیب است. جایی که مردم دنیا آن را به خاطر شورش های جهانی ، مافیای مواد مخدر و درگیری های مسلحانه اش می شناسند. جایی که انگار فوتبال بازی کردن می تواند در آن به قمیت جان فوتبالیست ها تمام شود. کسانی که مخاطب جدی و پیگیر این مستطیل سبز باشند. احتمالا در تاریخ فوتبال دنیا نام«آندرس اسکوبار» را شنیده اند. یک بازیکن کلمبیایی که در جام جهانی ۱۹۹۴ به خاطر اشتباه در یک مسابقه به جای هدف گرفتن دروازه حریف این بار دروازه تیم خودش را باز کرد. یک اشتباه که شاید خودش هم گمان نمی کرد که انجام دادن آن به قیمت جانش تمام شود. تا جایی که این بازیکن بعد از گذشت تقریبا دو هفته به کشورش و باخت مقابل تیم آمریکا به ضرب گلوله کشته شد و جنازه او پس از مدتی در یک رستوران پیدا شد. متهمان این قتل قاچاقچیانی بودند که به خاطر شرط بندی برای برد کلمبیا مقابل امریکا هزینه چشمگیری را از دست دادند.

قلب هایی که روی چمن از حرکت بازمی ایستند

بسیاری از تماشاچیان فوتبال احتمالا رقابت های جام کنفدراسیون های ۲۰۰۳ را با نحوه مرگ بهت آور بازیکن تیم ملی کامرون به یاد می آورند. «مارک ویوین فوئه» که در آن سال ها هافبک تیم منچستر سیتی هم بود. وقتی این ورزشکار در بازی ملی اش مقابل کلمبیا دچار سکته قلبی شد و همان جا روی زمین چمن فوتبال، در مقابل چشمان تماشاگران و بازیکنان هر دو تیم جان خودش را از دست داد. بعدها تیم منچستر سیتی به احترام این بازیکن پیراهن شماره ۱۷ و ۲۳ را که به نام او بود برای همیشه بازنشسته کرد. ناگفته نماند رخ دادن اتفاقات تلخی از این قبیل آن هم هنگام مسابقه در تاریخ فوتبال فقط به همین نمونه ختم نمی شود و در این باره می توان به موارد متعددی اشاره کرد؛ ولی قطعا مرگ این بازیکن کامرونی را می توان یکی از پررنگترین نمونه های این مورد دانست.

سقوط دسته جمعی هواپیمای تیم منچستر یونایتد

تلفات و خطرات فوتبال صرفا همیشه به زمین چمن وحین مسابقه ختم نمی شود. تاریخ این بازی پر است از اتفاقات تلخ، شیرین و تراژدی هایی که با وجود گذشت سال های متمادی همچنان به یاد طرفدارانش می ماند. یکی از این ماجراهای تلخ به سقوط دو هواپیمای حامل بازیکنان برمی گردد. اولین مورد به سال های ۱۹۵۸برمی گردد وقتی که هواپیمای حامل بازیکنان تیم منچستریونایتد در مونیخ سقوط کرد. از ۴۳مسافر این پرواز ۲۳ نفر جان خودشان را از دست دادند که هفت نفر از آنها از اعضای این تیم فوتبال بودند. تیمی که عازم جام باشگاه های اروپا بود و یکی از شانس های اصلی قهرمانی محسوب می شد. از طرف دیگر در سال ۲۰۱۶ هم بر اثر سقوط هواپیمای حامل فوتبالیستهای یک باشگاه برزیلی در کلمبیا، ۷۶ نفر کشته شدند.

دوئل به سبک فوتبال های برزیلی

نه فقط فوتبالی ها که همه مردم جهان کشور برزیل را با دو چیز می شناسند یکی قهوه و دیگر فوتبال! آنقدری که بسیاری از عاشقان سینه چاک این ورزش بر این باورند که فوتبال شور،هیجان و معنایش را از این کشور گرفته است برای همین می توان انتظار داشت که گرفتن یک نتیجه خوب یا بد در این وانفسا چقدر می تواند برای آدم های این سرزمین حیاتی باشد برای همین با باخت سنگین ۷-۱ برزیل در جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل آلمان این کشور متحمل اتفاقات ناگواری شد تا جایی که چندین برزیلی با تماشای این بازی به خاطر حجم بالای ناراحتی،اضطراب و فشار روانی جان خودشان را از کف دادند. در کنار این موضوع اگر کمی بیشتر بین خبرهای حاشیه ای فوتبال برزیل بگردید با خبرهایی عجیب و غریب تر نیز رو به رو خواهید شد تا جایی که همین چند سال پیش بود که دو هوادار تیم های لیگ برزیل سر طرفداری بین باشگاهشان سمت یکدیگر شلیک کردند.

سایه داعش روی زمین فوتبال

چهره داعش بین همه مردم دنیا بوی خون، مرگ و کشتار می دهد؛ولی نکته جالب توجه در این میان آن است که بین همه ملیت ها و اقشار مختلف کره زمین که طی این چند سال توسط داعش به مرگ تهدید شده اند نقش اهالی فوتبال را به نسبت می شود پررنگ دانست. لیونل مسی، کریس رونالدو و دیدیه دشان سرمربی تیم ملی فرانسه از جمله افرادی هستند که در یکی دو سال اخیر داعش آنها را به کشتن تهدید کرده و با انتشار پوسترهای مختلف از کشتن و زندانی کردن آنها توجه رسانه ها را به سمت خود جلب کرده بود. حتی داعش در آستانه رقابت های جام جهانی پوستری منتشر کرد و درباره جام جهانی۲۰۱۸ روسیه نوشت«زمین از خون شما پر خواهد شد!»