خداحافظ بهداد سلیمی | پایان افسانه هرکول دوم

بهداد سلیمی بعد از هت تریک در کسب طلای بازی های آسیایی از ورزش قهرمانی خداحافظی کرد. بهداد سال ها قوی ترین مرد جهان بود. ممنون هرکول دوم!

همه چیز از آن لحظه تاریخی آغاز شد. وقتی وزنه را زمین انداخت، قهرمانی و طلای خود را تثبیت کرد و بعد با درآوردن کفش و بوسیدن وزنه ها خداحافظی شوک برانگیز خود را اعلام کرد. عکاس ها که باورشان نمی شد قهرمان آسیا در چنین موقعیتی مشغول خداحافظی است، حریصانه تر شاتل ها را فشار می دادند. عکس ها ثبت می شد و قیافه بهداد سلیمی در هر فریم، شادتر و شادتر می شد. به وقت خداحافظی خندیدن خیلی معناها دارد. رسیدن به آرامش بدون دلبستگی خاصی و رها شدن از پس رها کردن. بعد از بازی بود که در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران ایرانی حاضر در ورزشگاه برایشان توضیح داد که چرا کفشش را درآورده است.

«من روی صحنه کفشم را در آوردم و وزنه برداری را بوسیدم و کنار گذاشتم. در وزنه برداری وقتی کفش را در صحنه در می آوری به معنای خداحافظی است.»

او تاکید کرده که قصدی برای بازگشت ندارد و مثل یک مرد پای خداحافظی اش می ایستد: «خیلی به این موضوع فکر کردم. تصمیمم احساسی نیست. بعد از جراحی دوست داشتم به المپیک برسم و تلاش زیادی کردم. پزشکان برای من خیلی زحمت کشیدند اما زانویم اذیت می کند و هنوز هم به آمادگی صددرصد نرسیده ام و تصمیم به خداحافظی گرفتم. ان شاءالله در جاهای دیگر کمک می کنم.»

این پایان مردی است که به او امیدهای فراوان داشتیم. مردی که در سال های اخیر از سد جلود، جلاد عراقی فدراسیون جهانی وزنه برداری عبور نکرد و بعد از دو سال ناکامی در کسب مدال، با نخستین طلا به کار خود پایان داد تا در اوج کنار برود.

آخرین مدال چگونه رقم خورد؟

بهداد سلیمی در روزی که قرار بود روز آخر فعالیتش به عنوان یک وزنه بردارباشد، در حرکت یکضرب با 200 کیلوگرم کار خود را آغاز کرد و در مهار این وزنه خود را موفق نشان داد. او که در حرکت دوم ناموفق عمل کرد اما در حرکت سوم خود با مهار 208 کیلوگرم به کار خود پایان داد. در حرکت دوضرب بهداد سلیمی به ترتیب 237، 246 و 253 کیلوگرم را بالای سر برد و در نهایت با مجموع 461 کیلوگرم به مدال طلای بازی های آسیایی دست پیدا کرد. این سومین مدال طلای متوالی بهداد سلیمی در بازی های آسیایی بود و او به این ترتیب هت تریک کرد. مدال طلای شانزدهم کاروان ایران سرانجام به نام بهداد سلیمی رقم خورد تا آخرین مدال عمرش را جشن بگیرد.

کارنامه پر افتخار او

کسب مدال نقره مسابقات جوانان آسیایی در سال 2008 در کره جنوبی با مهار وزنه 185 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 222 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 407 کیلوگرم درمجموع.
کسب مدال برنز مسابقات جوانان جهان در سال 2008 در کشور کلمبیا با مهار وزنه 186 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 220 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 406 کیلوگرم درمجموع.
رسیدن به سکوی اول مسابقات جوانان جهان در سال 2009 در بخارست، رومانی با مهار کردن وزنه 195 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 228 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 423 کیلوگرم درمجموع.
کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2009 در کشور قزاقستان، با مهار وزنه 190 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 231 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 421 کیلوگرم درمجموع.
به دست آوردن مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان در سال 2010 در آنتالیا، ترکیه با مهار وزنه 208 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 245 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 453 کیلوگرم درمجموع.
کسب سکوی نخست بازی های آسیایی در سال 2010 در گوانگ ژو، چین با مهار وزنه 205 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 235 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 440 کیلوگرم درمجموع.
رسیدن مدال طلای مسابقات آسیایی در سال 2011 در تانگلینگ، چین با مهار کردن وزنه های 208 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 250کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 458 کیلوگرم درمجموع.
کسب مدال طلای مسابقات جهانی پاریس، فرانسه در سال 2011 با مهار وزنه 214 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 250 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 464 کیلوگرم درمجموع.
به دست آوردن مدال طلای مسابقات آسیایی پیونگتائک، کره جنوبی در سال 2012 با مهار کردن وزنه های 206 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 245 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 451 کیلوگرم درمجموع.
کسب مدال طلای المپیک 2012 لندن با مهار وزنه 208 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 247 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 455 کیلوگرم در مجموع.
رسیدن به سکوی نخست بازی های آسیایی کره جنوبی در سال 2014 با مهار وزنه 210 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 255 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 465 کیلوگرم در مجموع.
به دست آوردن مدال نقره مسابقات قهرمانی جهان در سال 2014 در آلماتی، قزاقستان با مهار کردن وزنه های 206 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 251 کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 457 کیلوگرم در مجموع.
رسیدن به سکوی سوم بازی های قهرمانی جهان در سال 2017 در ایالات متحده آمریکا با مهار وزنه 211 کیلوگرم در حرکت یکضرب و مهار وزنه 242کیلوگرم در حرکت دوضرب و وزنه 453 کیلوگرم در مجموع.

ورزشکاری مثل بهداد سلیمی در دل ها و ذهن ها خواهد ماند. او تبدیل به شناسنامه ورزش ایران در نیا شد. بهداد 12،10سال در اوج وزنه زد و در اوج بود. فکر می کنم بهداد به بهترین شکل ممکن در بازی های آسیایی درخشید و اسطوره بودنش را ثابت کرد؛ با آن همه مشکلی که برایش پیش آمده و بعضا پیش آورده بودند! هر چند که مشکل اصلی، مشکل زانوی بهداد بود که من هم به عنوان هم تیمی و هم به عنوان سرمربی از نزدیک آن را لمس کرده بودم! بهداد از جان مایه گذاشت تا به المپیک ریو برسد و در این المپیک شرایط خوبی نداشت و حتما اتفاقات تلخی را که برایش رقم زدند هم به یاد دارید؟! از سال 2009 در کنار هم بودیم و از 2010 در مسابقات باهم وزنه زدیم و او را با اخلاق ترین و حرفه ای ترین ورزشکاری می دانم که تاریخ وزنه برداری ایران به خود دیده است.

بهداد در بازی های آسیایی جاکارتا عالی کار کرد و نشان داد یک قهرمان تمام عیار است. 12 سال در اوج ماندن و چندین بار شکستن رکورد جهان کار هر کسی نیست و فقط یک اسطوره و یک قهرمان حرفه ای تمام عیار می تواند چنین اتفاق بزرگی را رقم بزند و مطمئن باشید که او برای همیشه در قلب ها جاودان خواهد بود! لحظه خداحافظی بهداد، تلخ ترین لحظات من هم بود؛ چراکه او مثل برادرم می ماند. من از ریو تا به امروز برای بهداد ناراحت بودم که چرا مدام آن اتفاقات بد برایش می افتد اما معتقدم به بهترین شکل ممکن خداحافظی کرد.

سه طلای بازی های آسیایی یعنی 12 سال درخشش و 12 سال یکه تازی و این موضوع فقط از بهداد برمی آمد و باز هم تاکید می کنم که به بهترین شکل ممکن خداحافظی کرد، هرچند ندیدن او روی تخته وزنه برداری در رقابت های مختلف سخت است. ما سه سال با هم وزنه زدیم و بارها با هم روی سکو رفتیم.

زمانی که سرمربی تیم ملی شدم بهداد با آغوش باز این اتفاق را قبول کرد. او می دانست که من دلسوزانه آمده ام تا در کنارشان باشم و من هم گفته بودم که نیامدم تا سرمربی باشم بلکه می خواهم کنار دوستان در المپیک اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. به آن خوبی تمرین کردیم و با اتحاد تیم قدرتمندی را درست کردیم اما در المپیک ریو در لحظات آخر آن حوادث تلخ را برایمان رقم زدند، هر چند آن روز از تلخ ترین روزهای زندگی من نیز بود. هیات ژوری می توانست حرکات بهداد را قبول کند اما با سخت ترین شکل ممکن با آن برخورد کردند و اتفاقاتی افتاد که در مسابقات محلی هم رخ نمی دهد و در نهایت هم مدال او را به ناحق گرفتند!

امروز از یک جهت برای بهداد خوشحالم که دیگر منتقدان بدون توجه به شرایطی که داشت به او حمله نمی کنند و حالا دیگر از او به نیکی یاد می شود. بهداد یک سال تمام با زانوی خراب و مصدومیت شدید برای سربلندی ایران در المپیک ریو جنگید و چقدر تلاش کرد تا به شرایط ایده آل برسد. در ریو هم به آن شکل رکورد یکضرب المپیک را جابه جا کرد اما همه انتقاد می کردند که چرا در دوضرب از وزنه های سبک تری شروع نکرد! اما همین که با آن شرایط و با آن غیرت برای رکورد المپیک جنگید، خودش یک دنیا ارزش داشت و هیچ گاه انتقادهایی که از بهداد در آن شرایط شد را نفهمیدم.

او امروز ثابت کرد هنوز تمام نشده و به بهترین شکل وزنه ها را هم زد و مطمئن باشید اگر در رقابت های جهانی بعدی نیز همین رکوردها را تکرار می کرد کار لاشا تالاخادزه، قهرمان المپیک هم سخت می شد اما تصمیم به خداحافظی گرفت و باید به تصمیم او احترام گذاشت. جاکارتا بهترین نقطه ای بود که می شد خداحافظی کرد و بهداد خداحافظی کرد!

برای سعید علی حسینی نیز به عنوان همشهری ام خوشحال شدم که نقره بازی های آسیایی را گرفت. سعید آسیب دیده بود اما او هم مانند بهداد با غیرت کار کرد و برای ایران مدال آور شد.