نقش مهم لوگوها برای تیم های فوتبال

لوگو نماد یک تیم و نشان دهنده فرهنگ شهر و کشور آن تیم است، اما به این موضوع در تیم های داخلی کم تر پرداخته شده است.

در این مقاله می خواهم به داستان پنهان شده در لوگوی چند تیم مطرح و پر طرفدار اروپایی بپردازم.
لوگوی باشگاه آس رم: چندی پیش لوگوی این باشگاه اروپایی حواشی زیادی از سانسور شدن در صدا و سیما تا طنزهایی که مردم در صفحات مجازی خود تا مدت ها منتشر می کردند به وجود آورد.
دلیل انتخاب لوگو
ایتالیا افسانه های زیادی در خود جای داده است و شاید افسانه ی ماده گرگ و دو کودک شیر خوار در لوگوی این باشگاه ایتالیایی امروزه معروف تر از سایر افسانه هایش باشد.
همچنین این افسانه با روایت ساده تر با عنوان افسانهٔ پیدایش شهر روم در کتاب تاریخ رم باستان نوشته ی فئودور پتروویچ کوروفکین برگرفته شده است.
در این لوگو دو کودک را مشاهده می کنید که در حال شیر خوردن از ماده گرگ هستند. برادران دوقلو به نام های رمولوس و ورموس که از شاهزادگان آلبا لونگا (شهرستان باستانی در منطقه لاتیم در مرکز ایتالیا) محسوب می شدند.
نومیتر، برادر آمولیس و پادشاه آلبا لونگا، پدر بزرگ این دو کودک بود، آمولیس برای به دست آوردن تاج و تخت پادشاهی، نومیتر و پسرانش را به قتل می رساند و رئاسیلویا، تنها دختر نومیتر به اجبار عموی خودش راهبه می شود تا نتواند ازدواج کند و کسی به غیر از آمولیس به پادشاهی نرسد اما داستان این گونه نشد. مارس خدای جنگ با رئا ازدواج می کند و حاصل این ازدواج دو پسر دو قلو به نام های رمولوس و ورموس می شود و قبل از به دنیا آمدن این دو کودک رئا توسط عموی خود زندانی و پس از به دنیا آوردن پسرانش زنده به گور می شود همچنین آمولیس دوقلوها را به رود تیبرمی می اندازد تا غرق شوند اما ماده گرگی آنها را از مرگ نجات و به آنها شیر می دهد.
سرانجام این دو بزرگ می شوند وبا تشکیل قدرت آمولیوس عموی خود و قاتل پدرشان را نابود می کنند. رومولوس بر فراز تپه ی پالاتین، شهر رم را برپا می کند و نخستین شاه رم می شود . روموس هم شهری جدید را بر تپه ی آونتین بنا می کند. مقبول ترین داستان در مورد مرگ این دو برادر هم این گونه است که رمولوس پس از چندی برادرش را به دلیل گذر از قانون می کشد و خود نیز در طوفانی سخت درمی گذرد.