دومینوی هولیگان های ایرانی؛ لیدرها از کجا خط می گیرند؟

این روزها نبرد لیدرها بر سکو ها علیه باشگاه، فوتبال ایران را به سه قسمت تبدیل کرده است تا تیم ها سوای بر رقیب، با سکو ها نیز در حین 90 دقیقه بجنگند.

انتظار فوتبال زیبا را داریم، اما کوچک ترین و ساده ترین فاکتورهای اولیه را در بدو کار نداشته و نداریم! چرا باید لیدر ها در فوتبال ایران بدین ترتیب اثر گذار باشند؟ مگر لیدرها چه تاثیری می توانند بر روی عملکرد باشگاه و حتی بازیکنان ایجاد کنند؟ آیا در تمام جهان از لیدر و کانون هواداران استفاده می شود؟!


برای مثال دو باشگاه رئال مادرید و بایرن مونیخ بهترین شاخص ممکن برای نمونه های باشگاه های هوادار محور می باشند! چرا که هواداران نقش مهمی را حتی در نحوه مدیریت تیم دارند و در آن تاثیر گذارند؛ بایرن مونیخ گرفته که حتی هیئت مدیره تیم خود را هواداران انتخاب می کنند، تا رئال مادریدی که در نظر سنجی ها تصمیمات مهم و اساسی اش را در عضو های تیم حاصل می کند! چرا در سانتیاگو برنابئو و یا آلیانز آرنا هرگز چنین اتفاقاتی رخ نمی دهد؟ چرا در آنجا لیدر هرگز مفهوم و معنا ندارد؟!در استادیوم آزادی اما دو باشگاه پر هوادار ایرانی که به عقیده بسیاری در آسیا نیز جز هوادار ترین ها هستند، با معضل بزرگی به نام لیدر محوری روبرو هستیم! از لیدری که برای سال ها در زندان بوده و سابقه شرارت های پی در پی را در کارنامه داشته تا لیدری که مربی باشگاه را می زند و زیر چشم او را کبود می کند!فکر می کنید در آن روزها که کاشانی و علی دایی، دو برادر قسم خورده چرا با یکدیگر درگیر شدند؟ چه کسی علی دایی را مورد ضرب و شتم قرار داد؟ اشک های حبیب کاشانی را چه کسی سرازیر کرد؟ آیا یک لیدر می تواند این قدرت ماورایی را داشته باشد؟ مگر آنها از کجا آمده اند و به کجا وصل هستند؟


حتی در سریال ها و داستان های طنز نشریات بارها و گوشه و کنایه طرفین را به لیدرها و کانون هواداران دیده ایم! حتی آنها هم از این اتفاقات عاجز مانده اند و نمی دانند به کجا فریاد خود را برسانند! لیدری که خط می دهد و خط می گیرد، بالاخره باید سک سر منشاء داشته داشته باشد! آیا می توانند آنها به صورت خودجوش دست به اعمالی هولناک بزنند؟در فوتبال ایران به وضوح دیده می شود که لیدرها ختی بازیکنان را جابجا می کنند! آنها را از ترکیب تیم خارج و بعضا نقل و انتقال می دهند! مگر می شود؟ قدرت یک مدیر عامل از آنها کمتر است! این فاجعه بزرگ را باید چگونه حل کرد؟ اصلا به حضور لیدر ها بر سکو ها چه نیازی است؟ سال هاست که هواداران دو تیم شعار های خود را به صورت خودجوش می سازند و می سرایند، آیا آنها هزینه قصیده ها ویرانی را دریافت می کنند یا بابت ذوق هنری چاله میدانی شان در این جایگاه قرار دارند؟ اصلا مردم به استادیوم ها می روند تا فوتبال را از نزدیک تماشا کنند! چرا باید با زور لیدر ها به تشویق گفته های آنان بپردازند؟ حاصل امروز این رفتار های احمقانه چه شده است؟ چاقو کشی برای همین مردم!