سه ستاره در آخر راه

جام جهانی با حسرتی بزرگ برای تیم ملی ایران به پایان رسید اما خیلی زود یک تورنمنت مهم دیگر آغاز خواهد شد: جام ملت های آسیا.

جام جهانی با حسرتی بزرگ برای تیم ملی ایران به پایان رسید اما خیلی زود یک تورنمنت مهم دیگر آغاز خواهد شد: جام ملت های آسیا. اگر چه فاصله بین جام جهانی و جام ملت های آسیا فقط 6 ماه است اما انتظار می رود در امارات 2019، شاهد تغییرات قابل توجهی در لیست نهایی و حتی ترکیب اصلی تیم ملی باشیم. تغییراتی که ناشی از خداحافظی احتمالی چند چهره مهم و پابه‎سن گذاشته تیم خواهد بود. بازیکنانی که در جام جهانی یا اصلا بازی نکردند یا فقط برای دقایقی کوتاه به میدان رفتند. خداحافظی آنها قطعا غمگین مان خواهد کرد اما شاید امروز بهترین زمان برای خداحافظی آنها باشد.

پژمان منتظری؛ در وقت های تلف شده

البته که ماجرای بامزه و باورنکردنی تعویض او و مجید حسینی در بازی با مراکش در بازی نکردنش در جام جام جهانی تاثیرگذار بود اما واقعیت این است که کی روش به پژمان فقط در حد همان دقایق آخر بازی ها و برای حفظ نتیجه نیاز داشت آن هم برای تورنمنتی در حد جام جهانی. با تثبیت مجید حسینی در ترکیب اصلی و البته حضور همیشگی و مطمئن مرتضی پورعلی گنجی و بهبود مصدومیت روزبه چشمی، بعید است در اردوی بعدی تیم ملی خبری از حضور پژمان منتظری باشد. او اگر باهوش باشد که هست، قبل از این که دیگر به تیم ملی دعوت نشود، خودش خداحافظی خواهد کرد. البته مثل رضا قوچان نژاد نه سردار آزمون!

اشکان دژاگه؛ چقدر زود دیر شد!

وقتی با وجود مصدومیت، نام او در فهرست تیم ملی برای جام جهانی قرار گرفت، به نظر می رسید در روسیه برای تیم ملی بازی خواهد کرد اما او هم جزو کسانی بود که حتی یک دقیقه هم به میدان نرفت. بازی نکردن او تبدیل به یکی از سوژه های اصلی انتقاد از کی روش هم شد. اما این اتفاق برای کسی که تا همین سال گذشته کاپیتان مورد اعتماد کی روش بود و در هر شرایطی در ترکیب اصلی تیم ملی قرار می گرفت فقط یک معنا دارد: خداحافظی با بازی های ملی. او البته فقط 32 سال دارد اما اتفاقاتی که در یک سال اخیر برایش رخ داد باعث شد تا خیلی زودتر از پیش بینی ها در تیم ملی به خط پایان برسد.

مسعود شجاعی؛ پایان خوش دوران سخت

شجاعی در تیم ملی روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت. شاید خاطرات بد او از بازی در تیم ملی بیشتر از خاطرات خوبش باشد. او با وجود توانایی های زیاد، در تیم ملی کمتر موفق بود اما دغدغه های اجتماعی او مثل مبارزه با فساد، حمایت از کودکان کار و حضور زنان در استادیوم‎ها محبوبیت مردمی او را افزایش داد. او در روسیه کاپیتان اول تیم ملی بود اما فقط 67 دقیقه مقابل مراکش بازی کرد و در ادامه نیمکت نشین شد. او حالا 34 ساله است و بهترین فرصت را برای یک خداحافظی باشکوه و به موقع از بازی های ملی دارد. بعد از ثبت رکورد حضور در 3 دوره جام جهانی و درست در اوج محبوبیت.