بهترین شهرهای ایران برای سفر تابستانی

و من مسافرم ای بادهای همواره مرا به وسعت تشکیل ابرها ببرید....

با نزدیکتر شدن به فصل گرما روز به روز بر شدت گرمای هوا افزوده میشود. آنقدر که حتی قدم زدن در فضای آزاد به سختی امکان پذیر میشود. سختی کار روزانه و گرمای هوا آدمی را کلافه میکند، بنابر این باید فکری کرد تا هم از گرما داغ تابستان فرار کرد هم سختی کار یک هفته ای را از تن به در برد. سفر بهترین گزینه است، میخواهیم از گرمای هوا فرار کنیم پس مسلما نباید برویم سیستان و بلوچستان، باید به سفر رفت، سفری که بتوان در خنکای درختی مهربان اندکی آرام گرفت. در این مطلب شهرهایی را به شما معرفی میکنیم که در فصل گرما تابستان خنک و روح نواز است و خستگی را از تنان بیرون کند.

چالدران آذربایجان غربی
روستای کندوان، منطقه ییلاقی متفاوت کندوان نام یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در ۶۰ کیلومتری جنوب غرب شهر تبریز قرار دارد.کندوان یکی از سه روستای صخره ای در سطح جهان است و از این رو، توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است؛ حضور سالانه بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر گردشگر در این منطقه شاهدی بر این مدعی است. از این رو، با توجه به موقعیت روستای کندوان در جایگاه یکی از هدف های گردشگری استان آذربایجان شرقی، هتل صخره ای لاله کندوان برای تسهیل و گسترش امکانات رفاهی و اقامتی این منطقه تاسیس شده است. شما برای اقامت در این هتل می توانید از طریق رزرو آنلاین سامانه ای رزرواسیون مهر اقدام کنید.
هتل لاله کندوان
البته آنچه کندوان را از نمونه های مشابه آن متمایز می کند، جریان زندگی و سکونت بالغ بر ۱۱۷ خانواده در داخل این صخره ها است و اهالی آن به مشاغل روستایی مانند: کشاورزی، دامداری و تولید صنایع دستی اشتغال دارند. برخلاف تصور، این خانه های صخره ای همانند منازل مسکونی عادی، دارای بخش های مختلفی مانند: اتاق نشیمن، صندوق خانه، آشپزخانه و حتی مجهز به سیستم لوله کشی آب و برق هستند. قطر دیوارهای این خانه های جالب در حدود ۲ متر بوده و از اینرو، فضای داخل خانه به طور طبیعی در زمستان ها گرم و در تابستان ها خنک است.کندوان منطقه ای ییلاقی است که در رشته کوه های سهند قرار دارد. این منطقه بسیار خوش آب و هوا بوده و به دلیل وجود مراتع سرسبز عشایر بسیاری به آنجا مهاجرت می کنند.از جمله آثار مشابه روستای کندوان در سایر نقاط جهان می توان به دره گورمه در ترکیه اشاره کرد که وسعت آن در حدود ۱۵ تا ۲۰ برابر روستای کندوان است. به طور کلی، در سطح جهان فقط سه روستای صخره ای تاکنون شناسایی شده اند که شامل روستای کاپادوکیه در ترکیه، داکوتا در آمریکا و کندوان در ایران است که در میان این روستاها، در حال حاضر فقط در روستای کندوان ایران زندگی جریان دارد و دو روستای مشابه خالی از سکنه هستند.
روستای
روستای کندوان
کوهرنگ، خنک ترین شهر ایران در تابستانیک باور عامیانه بین ایرانیان وجود دارد که در فصل گرما باید جاده های شمالی را پیش گرفت تا به هوای خنک رسید اما همیشه این طور نیست. شاید باورتان نشود که در گرمای کشنده تابستان، کوهرنگ چه هوای خنکی دارد.برای سفر به کوهرنگ بعد از طی مسیر 9 ساعته ای از تهران، با اتوبوس یا وسیله شخصی به شهرکرد می رسید، پس از آن جاده به سوی چلکرد، در مرکز شهرستان کوهرنگ حدود 90 کیلومتر است. پس از طی این مسیر به روستای دیمه بنوستکی می رسید. در این نقطه باید یک مسیر 15 کیلومتری را برای رسیدن به دشت لاله های واژگون طی کنید. در مسیر مناظر بسیار زیبایی از چشمه ها و دشت خواهید دید. دامنه های گلستان کوه خوانسار صاحب یکی از دشت های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله های واژگون است.بخشدار کوهرنگ ستار فرهادی نیا می گوید: آب و هوای مناسب و وجود جاذبه های گردشگری بسیار موجب شده که شهرستان کوهرنگ به یکی شهرستانهای مسافر خیز کشور تبدیل شود. وی ادامه داد: آمار مسافران در روزهای تعطیل بسیار زیادتر می شود.شهرکرد هم اکنون با داشتن دمای حداقل هشت درجه سانتیگراد و حداکثر 26 درجه سانتیگراد یکی از خنک ترین شهرهای کشور در تیرماه محسوب می شود.کوهرنگ
کوهرنگ شهرکرد
دهکده جهان نما، اقامت برفراز کوهستان های سردسیر البرزجهان نما یک دهکده ییلاقی در استان گلستان است. این منطقه درمیان کوه های البرز قرار دارد و بر فراز آن میتوان دشت گرگان و دریا را نظاره کرد. این منطقه ی بسیار زیبا مکان مناسبی برای پناه بردن از گرما به منطقه ای خنک است. برای رسیدن به جهان نما، به سمت ارتفاعات درازنو رفته و به سمت روستای رادکان و سپس به سمت جاده روستاهای چمن ساور و حاجی آباد بروید. در دوراهی باید راه سمت چپ را انتخاب کنید و سپس به دشت جهان نما میرسید.
منطقه زیبای جهان نما در گلستان
بهشت گمشده، سرزمین آبشارها ی خنک و چشمه هابهشت گمشده، نام منطقه ای خوش آب وهوا و سرسبز در شهرستان مرودشت در منطقه کامفیروز در فاصله ۱۲۰کیلومتری شمال غربی شیراز قرار دارد.این منطقه دیدنی با پوشش گیاهی سرسبز، آبشارهای کم ارتفاع طبیعی و آب فراوانی که از چشمه ها به پایین سرازیر میشود، مانند بهشتی روی زمین است. این منطقه که در تیرماه بسیار زیباست؛ امکان اقامت شبانه هم دارد. برای رسیدن به این بهشت زمینی باید از جاده ی مرودشت-کامفیروز بروید.

همدان
یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی کشورمان و در کوهستان های این منطقه واقع شده نیز استان همدان است. همدان در دامنه ی کوه الوند قرار گرفته و از شهرهای سردسیر ایران به حساب می آید که علاوه بر آب و هوای بسیار مناسب آن در تابستان جاذبه های تاریخی و دیدنی بسیاری هم در این شهر وجود دارد که می تواند یکی از بهترین شهرهای برای سفرهای تابستانی به شمار بیاید. میانگین بارش سالانه همدان نیز ۳۱۷٬۷ میلیمتر اندازه گیری شده است. همانطور که مشاهده می کنید همدان هم یکی از شهرهای خنک ایران در تابستان است که می توانید به آن سفر کنید.
ارومیه
ارومیه یکی از کلان شهرهای ایران، مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال غرب ایران به شمار می آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته است. هوای ارومیه در تابستان نسبتاً گرم و در زمستان سرد می باشد.
اردبیل
اردبیل یکی از استانهای مرزی ایران در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان و یکی از سردترین مناطق ایران است. اردبیل جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. از جمله جاذبه های گردشگری تاریخی اردبیل می توان به خانه تاریخی ارشادی، پل یئدی گوز، مسجد جامع اردبیل، محل دفن شهدای جنگ چالدران و شیروان، سالن ۶۰۰۰ نفری جهان پهلوان رضازاده، مجسمه شاه اسماعیل، میدان جانبازان و گرمابه های دوره های قبل از صفویه و قاجاریه اشاره کرد.
بجنورد خراسان
از دیگر مناطق ایران که جزء شهرهای خنک ایران در تابستان به حساب می آید شهرستان بجنورد در خراسان شمالی است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی است و بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه های دقیقا در فصل بهار و تابستان است.
جهان نمای گرگان
یکی دیگر از شهرهای خنک ایران در تابستان که در خطه ی شمالی ایران قرار دارد، منطقه جهان نما در استان گرگان است. روستای جهان‏ نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏ نما، مناظر و جلوه‏های منحصر به فردی دارد. ارتفاعات و چشم اندازهای طبیعی بسیار عالی که در این منطقه وجود دارد در ۳ فصل اول سال طراوت و زیبایی شگفت انگیری را دارا می باشد و نظر اغلب مسافران و طبیعت گردان به خود جلب می کند. دهکده جهان نما جایی درست در دامنه کوه جهان نما که ۳ هزار و ۸۶متر از سطح دریا ارتفاع دارد، واقع شده و این به معنی آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهد بود.
- ماسوله
از دیگر شهرهای خنک ایران در تابستان ماسوله است، این روستای تاریخی یکی از نقاط ارزشمند و سرسبز شمال ایران بوده و با هوای مه آلود و تابستان های خوش و آب هایی که دارد مقصد اکثر گردشگران تابستانه در ایران است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردارجنگل فومن، ۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است. این شهر به دلیل جاذبه های تاریخی متعددی که دارد تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی قرار دارد و سالانه پذیرای ده ها هزار گردشگر می باشد. ماسوله با کوهستان های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی ترین مناطق شمالی ایران با جلوه های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است و قلهٔ شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروه های کوهنوردی به شمار می رود.
آلاشت مازندران
دیگر منطقه ای که می توانید در فصل تابستان به آن سفر کنید قطعا فکر می کنید مازندران است که البته درست هم فکر می کنید. در استان مازندران منطقه ای به نام آلاشت وجود دارد و مردم آن هم به زمان آلاشت مازندران صحبت می کنند. منطقه آلاشت نیز با طبیعت زیبای خود خالی از آبشار نیست. یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب آلاشت واقع است، چرات یکی از روستاهای حوالی آلاشت سوادکوه در استان مازندران ایران است.
فیروز کوه تهران
شهرستانی در نزدیکی شهر تهران به نام فیروزکوه وجود دارد که اغلب اوقات سال به دلیل کوهستانی بودن منطقه ای که در آن قرار دارد همواره دارای آب و هوای بسیار خنکی است به خصوص در فصل تابستان که برای ایرانی ها می تواند بهترین گزینه به شمار برود. این شهرستان در کنار جاده تهران – قائم قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که برای تفریح و گذراندن چند روزی در آسایش و آرامش بهترین انتخاب است. علاوه برای طبیعت بسیار زیبا و عالی که این شهرستان دارد جاذبه های تاریخی بسیاری نظیر کاروانسراها، قلعه های قدیمی، گورستان های کهن و بالاخره امامزاده های متعدد را هم می توانید در طول سفرتان به این منطقه بازدید کنید. از نظر ویژگی های آب و هوایی و اقلیمی، این شهرستان دارای زمستان سرد و تابستان معتدل و خنکی است.