پشه ها دوست ندارند این چیزها را شما بدانید!

تابستان در راه است و پشه ها نیز در راهند. مطلب زیر را بخوانید تا راز هایی از پشه ها را بدانید و این بار جور دیگری به آن ها نگاه کنید.

ما عاشق نوشابه هستیم

هیچ چیزی بیشتر از یک نوشابه خنک در یک شب تابستانی نمی چسبد، فقط سعی کنید در فضای باز نوشابه نوشید، چرا؟ مطالعه ای که توسط محققان ژاپنی انجام شده نشان می دهد تنها نوشیدن یک قوطی نوشابه می تواند پشه ها را جذب شما کند. وقتی در قوطی را باز می کنید، گاز CO۲ از حباب های روی نوشابه بیرون می آید و CO۲ پشه ها را که بیشتر از پستانداران تغذیه می کنند جذب می کند. ما می دانیم که پشه ها از CO۲ برای نزدیک شدن به پستانداران استفاده می کنند.

ما عاشق شلوار های تنگ هستیم

شاید تصور کنید پوشاندن پاهای تان با شلوار تنگ راه خوبی است که از دست پشه های مزاحم امان بمانید، چون پوست برهنه تان در دسترس پشه نخواهد بود، درست است؟ خیر اینطور نیست. مطالعه ای نشان می دهد شلواری تنگ و چسبان امروزی مورد علاقه پشه ها هستند، چون می توانند از پشت آن، نیش تان بزنند. پس بهتر است لباس های آزاد بپوشید تا پشه ها به سختی بتوانند به پوست تان دسترسی پیدا کنند. ضمنا لباس های آزاد و گشاد، شما را خنک تر نگه می دارند و اگر بدن تان خنک تر باشد، پشه ها نیز جذب تان نمی شوند.

کاش عطر بمب شل نزنید

محقق مطالعه ای که گفتیم این را هم دریافته که عطر معروف ویکتوریا سکرت به نام بمب شل می تواند به عنوان دافع پشه عمل کند. این عطر با وجود رایحه ی خوشایندش، مورد نفرت پشه هاست. اما به این دلیل که محصولات آرایشی حاوی عناصر بسیار زیادی هستند، نمی توان فهمید کدام عنصر آن عامل این ویژگی است. احتمالا این عطر دارای چندین عنصر جادویی است و شاید یکی یا دو تا از آن ها پشه ها را دفع می کنند.

ما گل ها و گیاهان را دوست نداریم

پشه ها از برخی از گل های خوشبو و گیاهان بدشان می آید مانند رزماری، بادرنجبویه، اسطوخودوس، گل جعفری، نعنا فلفلی و سیر. پشه ها مکانیسم حسی بسیار ظریفی دارند که بوی گل ها و گیاهان معمولی خانگی می تواند گیج شان کند. اگر پشه ها نتوانند پوست تان یا عرق تان را بو بکشند جا های دیگری خواهند رفت و دنبال افراد دیگری خواهند گشت.

ما فقط به کمی آب راکد نیاز داریم تا تولید مثل کنیم

پشه ها می توانند حتی در آب راکدی که در سر یک بطری جمع شده تخمگذاری کنند، پس بهتر است همه جای خانه و حیاط تان را از این جهت بررسی کنید تا هیچ زمینه ی مساعدی برای تولید مثل پشه ها فراهم نشده باشد. هر چیزی را که می تواند در خودش آب نگه دارد، خالی کنید، کاملا بشویید و خشک کنید و روی آن را بپوشانید یا اگر به آن نیاز ندارید دور بیندازید. ضمنا پشه ها وقتی که در مرحله ی آبزی زندگی خود هستند (لارو) از آب به عنوان منبع غذایی تغذیه می کنند.

لطفا پشه کش موثر نخرید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تنها چهار ماده ی شیمیایی را در دفع پشه ها موثر اعلام کرده است: DEET، عصاره اکالیپتوس لیمویی و IR۳۵۳۵. محصولاتی که حاوی این عناصر هستند بیشترین اثر را در دفع پشه ها دارند. محصولاتی که دارای اکالیپتوس لیمویی هستند می توانند تقریبا به اندازه ی محصولات حاوی DEET موثر و بادوام باشند.

شما می توانید کاری کنید که ما به خانه های تان راه پیدا نکنیم

شما می توانید با نصب پرده های کاملا فیت روی پنجره ها و تعمیر فوری شکستگی ها و سوراخ ها راهی برای ورود پشه ها به داخل باقی نگذارید. درز ها و ترک های نرده های جلوی پنجره ها و زیر در ها را تعمیر کنید. از آنجایی که پشه ها عاشق گرما هستند، در صورت امکان هوای داخل را با کولر خنک نگه دارید. پنکه نیز می تواند پشه ها را آزار بدهد و برای خون مکیدن پشه ها مزاحمت ایجاد کند.

ما از دود بدمان می آید

پشه ها خیلی کم ممکن است جایی که آتش برپاکرده اید بیاید. دود، حس شان را سرکوب می کند و به سختی می توانند شما را پیدا کنند. می توانید در آتش چند گیاه نیز بیندازید تا بهتر پشه ها را دور کنید؛ مثلا اسطوخودوس، نعنا، بادرنجبویه، مریم گلی و سیترونلا.

پشه های ماده سیری ناپذیرند

پشه ی ماده آنقدر نیش می زند و خون می مکد تا شکمش پُر شود (چیزی بین ۰.۰۰۱ و ۰.۰۱ میلی لیتر خون). اگر پیش از اینکه از مکیدن خون تان سیر شود، او را بپرانید، دوباره سراغ نفر بعدی خواهد رفت. پشه ی ماده بعد از این ضیافت طولانی، دو تا سه روز استراحت می کند و سپس روی تخم هایش می نشیند. بعد از آن دوباره آماده ی نیش زدن و خون خوردن است.

ما گروه خونی O را ترجیح می دهیم

جذاب بودن شما در نظر پشه ها تا حدودی ژنتیکی هم می تواند باشد. برخی از باکتری هایی که پوست تان هنگام تعریف تولید می کند می توانند تا حدی برای پشه ها اغوا کننده باشند و البته نوع خون تان نیز بی تاثیر نیست. مطالعات دریافته اند پشه ها بیشتر جذب گروه خونی O می شوند.

ما عاشق بوی بد عرق تان هستیم

پشه ها جذب باکتری ها و مواد شیمیایی می شوند که در عرق تان زندگی می کنند، از جمله اسید لاکتیک؛ بنابراین اگر معمولا در فضای باز ورزش می کنید، مراقب باشید، پشه ها گرما و رطوبت بدن تان را حس می کنند. لباس تیره نیز از آنجایی که گرما را جذب می کند، پوشش مناسبی نیست.