ناشناخته ای به نام راه شیری

خانه ای که ما به عنوان جهان در آن روزگار می گذرانیم، درواقع کهکشان راه شیری و مملو از ستاره ها، ابراخترها، سحابی ها، انرژی ها و سیارات دیگر است اما با تمام چیزهایی که دانشمندان از این دنیای شگفت انگیز می دانند، باز هم رمز و رازهایی از آن ناشناخته باقی مانده است؛ اسراری که شناختن آنها، شگفتی های این جهان باعظمت را بیش از پیش ارزشمند می کند.

چقدر شهری را که در آن زندگی می کنید، می شناسید؟ همه ما معمولا آنقدر که باید از محل زندگی و شهر و دیارمان اطلاعات چندانی نداریم اما به طور قطع، رستوران های مورد علاقه و مسیرهای بدون ترافیک را برای راحت تر رسیدن به مقصدمان خیلی خوب می شناسیم و از آنها باخبریم. اگر این را در مقیاس بزرگ تر بخواهیم در نظر بگیریم، به کهکشانی می رسیم که در آن زندگی می کنیم.

خانه ای که ما به عنوان جهان در آن روزگار می گذرانیم، درواقع کهکشان راه شیری و مملو از ستاره ها، ابراخترها، سحابی ها، انرژی ها و سیارات دیگر است اما با تمام چیزهایی که دانشمندان از این دنیای شگفت انگیز می دانند، باز هم رمز و رازهایی از آن ناشناخته باقی مانده است؛ اسراری که شناختن آنها، شگفتی های این جهان باعظمت را بیش از پیش ارزشمند می کند.

کهکشانی سنگین تر از خورشید

با همه تلاش هایی که دانشمندان داشته اند، هنوز هم به طور قطع نمی توانند وزن کهکشان راه شیری را تخمین بزنند و تا این حد اعلام کرده اند وزن تقریبی آن چیزی بین 700 میلیارد تا دوتریلیون بار بیشتر از حجم خورشید است اما محاسبه دقیق تر وزن آن تقریبا غیرممکن است.


بیشتر حجم راه شیری یعنی حدود 85 درصد آن را ماده تاریک تشکیل داده که در آن هیچ نوری وجود ندارد و مشاهده مستقیم آن امکان پذیر نیست. بعضی محققان هم وزن تقریبی کهکشان راه شیری را حدود 960 میلیون برابر بیشتر از وزن خورشید تخمین زده اند.

عکسبرداری از سیاه چاله فضایی

در قلب کهکشان راه شیری، کرم گرسنه ای نهفته که درواقع، سیاه چاله ای عظیم با وزنی برابر چهارمیلیون خورشید است.

این سیاه چاله به این دلیل در مرکز کهکشان واقع شده که مسیر ستاره ها را در مرکز راه شیری دنبال می کند و به نظر می رسد به دور جسم عظیمی می چرخد که قابل مشاهده نیست. تلسکوپ های رادیویی در این سال ها به محققان کمک کرده اند تا بتوانند محیط اطراف این سیاه چاله ها را که با گاز و گردوغبار احاطه شده اند، مطالعه کنند.


چربی های راه شیری

در فضای خالی بین ستاره ها در کهکشان، حجم زیادی از چربی های کثیف وجود دارند. مولکول های ارگانیک روغنی که نوعی ترکیبات کربنی هستند، در آن دسته از ستاره هایی تولید می شوند که در فضای بین ستاره ای از بین می روند. مقدار این مواد روغنی شکل بین یک چهارم و نیمی از مقدار کربن بین ستاره ای راه شیری است که تقریبا پنج برابر آن چیزی است که قبل از این تصور می شد.

از آنجایی که کربن بلوک ساختمانی لازم برای حیات به شمار می رود، وجود مقادیر بالای آن در کهکشان راه شیری می تواند نویدبخش وجود حیات در منظومه شمسی باشد.

کهکشان های کوچک راه شیری

دانشمندان پرتغالی در قرن شانزدهم برای اولین بار در سفر خود به نیمکره جنوبی، خوشه های دایره ای شکلی از ستاره ها را در آسمان شب مشاهده کردند.

این خوشه ها درواقع کهکشان های کوچکی هستند که مانند سیاره های اطراف یک ستاره، به دور راه شیری می چرخند که به آنها ابرهای کوچک و بزرگ ماژلانی می گویند.

کهکشان عظیم راه شیری بسیاری از کهکشان های کوتوله ای را که به دور کهکشان ما می چرخند، می بلعند. میلیون ها ستاره در کهکشان در مداری سوزنی شکل حرکت می کنند که همگی از یک کهکشان کوتوله اولیه منشأ گرفته اند.

ستاره های میلیاردی

شمارش ستاره ها کار دشواری است و حتی ستاره شناسان هم بر سر تعداد آنها با هم اختلاف نظر دارند. تلسکوپ های آنها تنها روشن ترین ستاره ها را در کهکشان رصد می کند، درحالی که بسیاری از آنها در پوششی از گاز و گردوغبار پنهان می شوند.

یکی از راه هایی که محققان می توانند جمعیت ستارگان کهکشان را تخمین بزنند، محاسبه سرعت چرخش ستاره ها به دور مدار کهکشان راه شیری است.


ستاره ها اندازه های مختلفی دارند و بسیاری از محققان نظرات متعددی درباره تعداد ستاره های ساکن در راه شیری دارند. دانشمندان براساس نقشه برداری هایی که ماهواره «گایا» آژانس فضایی اروپا از موقعیت یک میلیارد ستاره موجود در کهکشان تهیه کرده، معتقدند این تعداد تنها یک درصد از کل ستاره ها را دربرمی گیرد.

با این حساب، می توان گفت چیزی حدود 100میلیارد ستاره در کهکشان راه شیری وجود دارند و حتی برخی معتقدند این تعداد به 200 میلیارد هم می رسد.

آنقدر گاز و گردوغبار در کهکشان وجود دارد که برای ساخت ستاره های بیشتر هم کافی است.

مرگ کهکشان

این کهکشان راه شیری هم مانند خیلی چیزهای دیگر در جهان هستی روزی نابود می شود. ستاره شناسان معتقدند کهکشان با سرعت بالای 400هزار کیلومتر در ساعت به سمت کهکشان همسایه خود یعنی «آندرومدا» در حرکت است.

دانشمندان معتقدند این برخورد ممکن است حدود چهارمیلیارد سال دیگر رخ دهد و در صورت بروز این اتفاق، کهکشان «آندرومدا» خودش را هم می بلعد و زنده می ماند. این کهکشان دارای حدود 800 میلیارد خورشید است و تقریبا جرمی برابر با راه شیری دارد.

غوطه ور در خلأ

تحقیقات نشان می دهد راه شیری و همسایگان آن در قسمت های خلأ این کهکشان حضور دارند. ساختار این جهان در مقیاس بزرگ مانند یک شبکه کیهانی بزرگ است که رشته های طناب مانندی، نقاط متراکم را به هم متصل کرده و از هم جدا می کنند که بیشتر آنها را خلأ تشکیل می دهند.

سال گذشته گروهی از دانشمندان حرکت کهکشان ها را در شبکه فضا مورد مطالعه قرار دادند تا این مساله را تایید کنند که ما در ناحیه ای عظیم و خالی غوطه ور هستیم.

تمام ستاره ها، سیارات و کهکشان هایی که امروز شاهد آنها هستیم، تنها چهار درصد جهان هستی را تشکیل می دهند و 96 درصد باقی مانده را چیزهایی شامل می شوند که یا دیده نمی شوند یا حتی شناسایی نشده اند.

به این مواد مرموز انرژی تاریک و ماده تاریک می گویند. درواقع، منظومه شمسی ما فضای عظیمی است که بیشتر این فضاهای خالی، بین فضای سیارات قرار گرفته اند.

حباب های راه شیری

تصور کنید در سالن پذیرایی منزل تان که میلیون ها بار آن را دیده اید، فیلی وجود داشته که شما متوجه آن نشده اید. این دقیقا اتفاقی است که چند سال پیش برای دانشمندان رخ داد و متوجه شدند ساختارهایی حباب مانند در فاصله 25هزار سال نوری از بالا و پایین کهکشان حضور دارند. این حباب ها که اشعه گاما از خودشان ساطع می کنند، پیامد یک رویداد با انرژی بالا حدود 6 تا 9 میلیون سال پیش بوده اند.

در این اتفاق، سیاه چاله ای عظیم در مرکز کهکشان، حجم بالایی از گازها و گردوغبارها را بلعید و ابرهای غول پیکر و درخشان را از بین برد.