اعمال شب و روز اول ماه رجب

امشب شب اول ماه رجب است که طبق روایت فضیلت های بی شماری برای آن وصف شده است.

امشب شب اول ماه رجب است که طبق روایت فضیلت های بی شماری برای آن وصف شده و شب و روز اول این ماه اعمال سفارش شده ای دارد.

پیامبر (ص) در فضیلت این ماه می فرمایند: «ماه رجب ماه خدا، ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امتم است. آگاه باشید، هر که یک روز از ماه رجب را با ایمان و اخلاص روزه بگیرد، مستوجب رضوان بزرگ الهی می شود و روزه اش در آن روز بی گمان خشم خداوند را فرو می نشاند و دری از درهای دوزخ را بر روی خویش می بندد و اگر به اندازه گستره زمین، زر به او داده شود برتر از روزه اش نخواهد بود و پاداش این روزه هرگز با حسنات دنیوی قابل مقایسه نیست، جز این که باید اخلاص داشته باشد و برای تقرب به خدای عزوجل انجام داده باشد و همانا شب هنگام، ده دعایش مورد استجابت قرار می گیرد».

اعمال شب اول ماه رجب

۱. دعای هلال ماه رجب «اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَهِٔ وَ الْإِسْلامِ رَبِّی وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ». در نقلی آمده که وقتی پیامبر اکرم(ص) هلال رجب را می ‏دید این دعا را می خواند: «اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَی الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ وَ غَضِّ الْبَصَرِ وَلا تَجْعَلْ حَظَّنَا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ».

۲. غسل نبّی مکرم اسلام (ص) می فرماید: هر کس ماه رجب را درک کند و اول و وسط و آخر آن ماه را غسل کند، از گناهان خود پاک می شود مانند روزی که از مادر متولد شده است.

۳. زیارت امام حسین (ع)

۴. نماز مخصوص شب اول ماه رجب: بعد از نماز مغرب ۲۰ رکعت، یعنی ۱۰ تا نماز دو رکعتی بخواند.

۵. بعد از نماز عشاء مستحب است دو رکعت نماز خوانده شود: در رکعت اول حمد، یک مرتبه سوره «انشراح» و سه مرتبه سوره توحید. در رکعت دوم حمد، یک مرتبه سوره «انشراح»، یک مرتبه سوره توحید و ناس و فلق خوانده شود.
بعد از نماز، سی مرتبه لا إِلَهَ إِلا اللهُ بگوید و سی مرتبه صلوات بفرستد تا خداوند گناهان او را بیامرزد مانند روزی که از مادر متولد شده است.

اعمال روز اول ماه رجب

اوّل روزه گرفتن: روایت شده حضرت نوح علیه السّلام در این روز سوار کشتی شد و به کسانی که با او بودند امر فرمود روزه بدارند. هرکه در این روز روزه بدارد، آتش دوزخ به فاصله یک سال راه از او دور می شود.

دوّم غسل کردن.

سوّم زیارت امام حسین علیه السّلام، شیخ بشیر دهّان از امام صادق علیه السّلام روایت کرده هرکه روز اوّل رجب حسین بن علی علیهما السّلام را زیارت کند بی تردید خدای عالم او را بیامرزد.

چهارم: خواندن دعای طولانی و مفصّلی که سیّد بن طاووس در کتاب «اقبال» نقل کرده.

پنجم: شروع کند به نماز سلمان (رض) بدین طریق که ده رکعت نماز گذارد و بعد ازهر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت یک مرتبه حمد و سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه قُلْ یا اَیُّهَا الْکافِرُونَ بخواند و بعد از هر سلام دست ها را بلند کند و بگوید: لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَلَهُ الْحَمْدُیُحْیی وَیُمیتُ وَهُو حَیُّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَهُوَ عَلی کُلِّشَیْءٍقَدیرٌ َ پس بگوید: اَللّهُمَّ لا مانِعَ لِما اَعْطَیْتَ وَلا مُعْطِیَ لِما مَنَعْتَ وَلا یَنْفَعُ ذَاالْجَدِّمِنْکَ الْجَدُّ.