نمایشگاه گیم تهران زیر ذره‌بین

اولین دوره نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای سه سال پیش در محل برج میلاد تهران برگزار شد و بازدید از آن به اندازه‌ای خوب بود که مسئولان را متقاعد کند این نمایشگاه را سالانه و در محل مصلای امام خمینی(ره) برگزار کنند.

اولین دوره نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای سه سال پیش در محل برج میلاد تهران برگزار شد و بازدید از آن به اندازه‌ای خوب بود که مسئولان را متقاعد کند این نمایشگاه را سالانه و در محل مصلای امام خمینی(ره) برگزار کنند.

دومین نمایشگاه بازی های رایانه ای سال گذشته و قبل از ماه مبارک رمضان برگزار شد و استقبال خوبی از آن به عمل آمد و بسیاری از بخش هایی که در آن نمایشگاه وجود داشت، امسال نیز تقریبا دست نخورده در نمایشگاه حاضر بودند. به گزارش سایت بنیاد ملی بازی های رایانه ای، بازدید از نمایشگاه امسال رکورد شکست و ظرف چهار روز بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از آن دیدن کردند؛ آماری که قطعا در پنجمین و آخرین روز نمایشگاه افزایش یافته است.

امسال نیز مثل سال گذشته فضایی بزرگ در انتهای سالن شبستان به تجربه بازی های مختلف اختصاص داده شده بود. اگر علاقه مند بودید می توانستید در مسابقات فیفا و PES شرکت کرده و خود را در مقابل رقبا محک بزنید. فوتبال دستی و چند بازی فیزیکی مثل پینگ پنگ نیز در این بخش قرار داشت. علاوه بر این، در این قسمت از نمایشگاه که یکی از شلوغ ترین بخش های آن بود کنسول های X۳۶۰ ، PS۳ و Wii قرار داشت و خانواده ها و دوستان می توانستند بازی های مختلف را تجربه کنند که متاسفانه در مورد کنسول های X۳۶۰ و PS۳ ما چیزی جز فوتبال ندیدیم، با این حال صفی طویل برای تجربه یک دست بازی فوتبال شکل گرفته بود.

سال گذشته قسمتی با ظاهر خانه های قدیمی و کنسول های سال های دور وجود داشت که مردم می توانستند خاطراتشان را مرور و بازی های بسیار قدیمی را تجربه کنند. با این که این بخش همچنان وجود داشت اما گویا کنسول ها از کار افتاده و صرفا جنبه نمایشی به خود گرفته بود. غرفه ای مجزا برای دختران در نظر گرفته شده بود، ولی نه به این معنی که بازی ها مناسب آنها بود، بلکه در واقع همان فوتبال و دیگر بازی های پسرانه ای بود که صرفا خانم ها می توانستند در محیطی جدا تجربه کنند و به همین دلیل خیلی ها از نمایشگاه ناراضی بودند و آن را بیش از حد پسرانه می دانستند.

تعدادی از والدین نیز به درجه بندی ESRA شکایت می کردند و می گفتند خشونت در بازی های درجه های سنی پایین همچنان دیده می شود. در این بخش انتهایی می توانستید تعدادی از بازی های ارائه داده شده در نمایشگاه را تجربه کرده و در صورت رضایت و در دسترس بودن نسخه نهایی آنها به دو فروشگاه موجود در شبستان مراجعه کرده و آنها را با تخفیف نمایشگاه خریداری کنید. بین خودمان باشد آن آخر نمایشگاه را ما یک دور کامل زدیم و با غرفه عجیب فروش گل سر هم مواجه شدیم! یکی از خوبی های نمایشگاه امسال حضور نشریات چاپی و دیجیتال این حوزه بود که در گوشه و کنار نمایشگاه پراکنده شده بودند.

انستیتو ملی و مرکز رشد بازیسازی امسال حضوری پررنگ داشتند و عناوین مستقل خود را به همراه آورده بودند. همچون سال گذشته در طول نمایشگاه شاهد برگزاری رویداد بازیسازی بودیم که در آن ۲۵ تیم از دانشجویان انستیتو و تیم های آزاد شرکت کرده بودند. وظیفه تیم ها این بود که با که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها بازی بسازند.

تعدادی از تیم ها این شیوه انتخاب تم را دوست نداشتند و ترجیح می دادند صرفا کلمه عشق به عنوان موضوع رویداد انتخاب می شد در حالی که بعضی به کلیشه ای بودن تم اعتراض داشتند و بعضی هم با این که به سخت بودن آن اذعان می کردند، اما مواجهه با چنین چالشی را دوست داشتند و معتقد بودند راه را برای خلاقیت باز می گذارد. خوشبختانه تمام تیم هایی که ما با آنها صحبت کردیم به اتفاق از پذیرایی، پشتیبانی و امکاناتی که در اختیارشان قرار گرفته بود راضی بودند. این در حالی است که همین تیم ها از سر و صدای غرفه های مجاور یا سینمای ESRA بسیار ناراضی بوده و در دو سه روز پایانی مشکل بزرگ دیگری هم به نام گرما و تهویه نامناسب مطرح بود.

علاوه بر شرکت کنندگان در رویداد بازیسازی، تقریبا تمام غرفه دارها و مهم تر از همه مردمی که با کلی شوق و هیجان به نمایشگاه آمده بودند، از تهویه نامناسب بسیار شکایت داشتند. معضل دیگری که برای مردم مطرح بود نبود دستگاه خودپرداز در سالن شبستان بود و با افراد زیادی مواجه شدیم که فضای نمایشگاه را سردرگم به دنبال دستگاه خودپرداز می گشتند. کارگاه های آموزشی نیز مثل سال گذشته به قوت خود باقی بودند که برای شرکت در آنها باید از قبل ثبت نام می کردید. امکانات و فضای این کارگاه ها مناسب بود اما از نظر محتوایی در کل افتی اندک در آنها دیده می شد. سازنده های بسیاری در نمایشگاه امسال شرکت کرده بودند و شاهد بازی های بسیار خوبی بودیم.

با وجود مشکلاتی که به آنها اشاره کردیم در نهایت تقریبا همگی حضور در نمایشگاه را مثبت دانسته و نسبت به آن احساس رضایت داشتند. با این حال افرادی که سال های قبل نیز شرکت کرده بودند نمایشگاه سال گذشته را بهتر قلمداد می کردند. ESRA نیز مثل همیشه در غرفه های مخصوص خود تست های روان شناسی و جامعه شناسی از مردم و بازی کننده ها انجام می داد و در غرفه سینمای خود نیز که عموم مخاطبان آن والدین و کوچک ترها بودند به معرفی بازی های مناسب برای رده های سنی می پرداخت. سومین نمایشگاه بازی های رایانه ای هم با تمام خوبی ها و ضعف هایش تمام شد به این امید که ان شاالله در نمایشگاه های بعدی شاهد رفع کاستی ها و تقویت نقاط مثبت باشیم.