نوبیا آلفا: اولین گوشی پوشیدنی با صفحه نمایش خمیده

وقتی شرکت چینی ZTE محصول جدید خود را با نام Nubia Alpha معرفی کرد، بیشتر کاربران انتظار یک ساعت هوشمند را داشتند، اما این شرکت تأکید داشت که آلفا، فراتر از یک ساعت است و می توان آن را یک گوشی هوشمند دانست.

وقتی شرکت چینی ZTE محصول جدید خود را با نام Nubia Alpha معرفی کرد، بیشتر کاربران انتظار یک ساعت هوشمند را داشتند، اما این شرکت تأکید داشت که آلفا، فراتر از یک ساعت است و می توان آن را یک گوشی هوشمند دانست.

با در دست گرفتن و بستن آلفا به مچ دست، با یک گجت متفاوت روبرو خواهید شد که پیش ازاین نمونه اش را تنها در فیلم های علمی تخیلی دیده بودیم. این ساعت به یک صفحه نمایش خمیده و منعطف چهار اینچی مجهز شده که از نوع OLED است. بند استیلی ساعت نیز نشان از لوکس بودن این محصول دارد.

نوبیا آلفا از فناوری eSIM برای تماس استفاده می کند که کم کم به استانداردی جدید در گوشی های همراه تبدیل خواهد شد. درواقع حذف سیم کارت در محصولات جدیدتر، موضوعی قابل پیش بینی است، زیرا فضایی اضافه و چند سانتی متری را در اختیار طراحان گوشی قرار می دهد.

خواندن متون، پیغام ها و ایمیل می تواند در این صفحه نمایش چهار اینچی بسیار جذاب باشد، هرچند ضعف نرم افزاری نوبیا آلفا باعث شده تا بسیاری از این فعالیت ها در این گوشی متفاوت، غیرممکن باشد. البته شرکت ZTE اعلام کرده که در به روزرسانی های نرم افزاری آینده، بسیاری از مشکلات را رفع و امکانات جدیدی را نیز به آلفا اضافه خواهد کرد.

یکی از مشکلات فیزیکی نوبیا آلفا این است که همیشه بخشی از تصویر از دید کاربر پنهان است. این اشتباه در طراحی باعث شده تا کاربر برای مشاهده کامل صفحه نمایش، مجبور به چرخاندن دست خود شود. شاید اگر ZTE، صفحه نمایش را کمی بالاتر نصب می کرد، می توانست تا حدود زیادی از این مشکل جلوگیری کند.

از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری که بگذریم، باید به این موضوع اشاره کنیم که از نظر کیفیت ساخت و مقاومت، نوبیا آلفا یک محصول فوق العاده است. صفحه نمایش خمیده این دستگاه، برخلاف محصولاتی مثل گلکسی سامسونگ که مشکلاتی حاد داشت، یک صفحه نمایش با کیفیت و مقاوم است.

علاوه بر صفحه نمایش این ساعت، باید به بند استیل و بسیار مقاوم آلفا اشاره کرد. این بند که قابلیت تنظیم اندازه را نیز دارد، باعث می شود که صفحه نمایش بر روی دست شما جابجا نشود. باتری دستگاه نیز در استفاده روزمره، حدود ۲ روز دوام خواهد آورد که با توجه به اینکه آلفا به عنوان یک گوشی معرفی شده، مناسب به نظر می رسد.

یکی از ایرادات بزرگ آلفا، ضد آب نبودن این گجت است. استاندارد IP۶۵ انتخاب شده برای گوشی، شاید برای یک تلفن همراه عادی، کافی باشد، اما برای یک ساعت بسیار ضعیف است. درواقع شما نمی توانید نوبیا آلفا را زیر آب بگیرید یا به حمام ببرید. این گوشی تنها مقدار اندکی خیسی را تحمل می کند و آب به سرعت به زیر صفحه نمایش نفوذ می کند.

دوربین ۵ مگاپیکسلی نیز بسیار ناامیدکننده است. درواقع اگر به هر نحوی بتوانید زاویه دست را برای گرفتن تصویر، تنظیم کنید، بازهم کیفیت عکس یا ویدیو آن قدر پایین است که عملاً بدون استفاده به نظر می رسد. کیفیت دوربین در حد محصولاتی است که در سال ۲۰۱۰ به بازار ارائه می شد و مشخص نیست ZTE چرا از این لنز بی کیفیت در نوبیا آلفا استفاده کرده است.

فیلم برداری با این دوربین نیز تنها به زمانی ۱۰ ثانیه ای محدودشده که باز هم یک اشتباه بزرگ از شرکت ZTE محسوب می شود. با این اوصاف اگر یک گوشی قدیمی هم داشته باشید، می تواند گزینه ای مناسب تر برای عکاسی، ثبت ویدیو و حتی تماس تصویری باشد.

درست مثل صفحه نمایش، اگر دوربین هم به بخش داخلی دست در این ساعت منتقل می شد، می توانست تصاویری بهتر را ثبت کند. البته اگر ZTE خساست را کنار می گذاشت و حداقل یک لنز سلفی ۸ مگاپیکسلی را در این گوشی استفاده می کرد.

هیچ فرمان صوتی یا دکمه فیزیکی نیز برای ثبت تصاویر در نظر گرفته نشده است. این موضوع باعث شده تا اجرای برنامه دوربین و ثبت عکس، بسیار مشکل شود. استفاده از یک فرمان صوتی ساده می توانست حداقل کاری باشد که ZTE برای بهبود این دوربین فاجعه بار انجام دهد.

به طورکلی نرم افزار استفاده شده در نوبیا آلفا، آن قدر دچار مشکل است که شاید همه کاربران این پرسش را داشته باشند که چرا ZTE از یک نرم افزار آماده اندرویدی استفاده نکرده است.

لیست طولانی برنامه ها، بسیار کوچک است و انتخاب یک برنامه کار چندان ساده ای نیست. بسیاری از برنامه ها نیز بی دلیل در این ساعت قرار داده شده اند. مثلاً چرا باید یک برنامه ثبت نوشته در یک ساعت به این کوچکی قرار داده شود. چه کسی از ساعت خود به عنوان یک دستگاه تایپ استفاده می کند؟

جابجایی بین برنامه های اصلی با حرکات دست انجام می شود. در تئوری این سیستم، ساده و قابل استفاده است، اما در عمل شما با دستوراتی متفاوت روبرو خواهید شد. در بسیاری از مواقع، ساعت عملی را انجام می دهد که شما قصد انجام آن را نداشته اید.

هماهنگی نرم افزاری با گوشی اصلی کاربر نیز به خوبی انجام نشده و بسیاری از اعلانات، دوبار نمایش داده می شود. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از مشکلات ذکرشده می تواند با به روزرسانی نرم افزاری، حل شود. هرچند مشخص نیست که چه زمانی این به روزرسانی ها انتشار خواهد یافت.

صفحه کلید استفاده شده در نوبیا آلفا نیز از نوع عددی است. یعنی درست مثل گوشی های اولیه، شما باید برای تایپ یک حرف، چندین بار کلیک کنید. در این بخش نیز نبود فرمان صوتی و استفاده از تایپ صوتی به شدت احساس می شود. ZTE می توانست از تایپ صوتی گوگل که حتی در زبان فارسی نیز کارآمد است، در این گوشی استفاده کند. بااین حال باید به این موضوع اشاره کنیم که ZTE قول داده تا مشکلات دستیار صوتی در نوبیا آلفا را در کمترین زمان ممکن، مرتفع کند.

در اطراف ساعت چندین دکمه فیزیکی قرار داده شده که یکی از آن ها نقش دکه هوم (خانه) را ایفا می کند. این دکمه در تمامی وضعیت ها شما را به صفحه اصلی گوشی برمی گرداند. دکمه دستیار هوشمند نیز تعبیه شده، اما این دستیار با ضعف نرم افزاری، عملاً غیرقابل استفاده است.

از نکات مثبت این ساعت یا گوشی می توان به مسیریابی، پرداخت اندرویدی و تماس های صوتی از طریق اسپیکر و بلوتوث اشاره کرد. امکان تماشای ویدیو های گوشی اصلی شما روی آلفا وجود دارد، اما می توانید تصور کنید که این نمایش چقدر فاجعه بار خواهد بود.

تراشه به کاربرده شده در این گوشی نیز قدیمی و از نوع Snapdragon Wear ۲۱۰۰ است. هرچند رم یک گیگابایتی و حافظه ۸ گیگی می تواند نکته ای مثبت محسوب شود. پردازنده نیز از نوع Cotrex-A۷ و چهار هسته ای است که سرعتی مناسب را در این ساعت فراهم کرده است.

از دیگر امکانات نوبیا آلفا می توان به پخش کننده موسیقی، شتاب سنج، ژیروسکوپ، سنسور سنجش ضربان قلب، قطب نما، GPS و بلوتوث نسخه ۵ اشاره کرد. امکاناتی که استفاده روزمره از این ساعت را، بهبود می بخشد.

در پایان و پس از استفاده از این ساعت باید به تمامی کاربران علاقه مند به این گجت اعلام کنیم که برخلاف ادعای شرکت ZTE، نوبیا آلفا یک گوشی هوشمند نیست. در بهترین وضعیت این گجت را می توان یک ساعت هوشمند با امکان تماس گرفتن در نظر گرفت. امکانی که در اپل واچ نیز وجود دارد، اما شرکت اپل نام یک گوشی را روی این محصول نگذاشته است.

صفحه نمایش بسیار جذاب است، اما چندان کاربردی نیست. در واقع شما استفاده خاصی از این صفحه نمایش گران قیمت و خمیده نخواهید داشت. دوربین ضعیف را در کنار مشکلات دستیار صوتی دستگاه بگذارید تا متوجه شوید، خرید این محصول ۴۰۰ دلاری چندان عاقلانه نیست.

با این ۴۰۰ دلار می توانید هرکدام از ساعت های لوکس بازار را تهیه کنید و به جای آن از امکانات گوشی خود استفاده کنید. پرداخت ۴۰۰ دلار برای امکاناتی که همین الان در دست شما قرار دارد، چندان عاقلانه نیست. موضوعی که احتمالاً ZTE آن را در نظر نگرفته است.