عرفان خان؛ زندگی او فیلم هندی نشد

عرفان خان در سن ۵۳ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان نورواندوکرین درگذشت.

عرفان خان ۷ ژانویه (دی ماه) ۱۹۶۷ در جی پور راجستان هند به دنیا آمد. نام کامل او سحاب زاده عرفان علی خان است. او در یک خانواده پرجمعیت به دنیا آمد و جالب است بدانید در ۳۵ سالگی وارد سینمای هند شد. او در هالیوود هم فیلم های زیادی بازی کرده است و با هنرمندان مشهور ایرانی، چون گلشیفته فراهانی ارتباط دوستی نزدیکی داشت.

درخشش جهانی با «میلیونر زاغه نشین»

عرفان خان در بین مخاطبان انگلیسی زبان برای بازی در نقش پلیس در فیلم سینمایی «میلیونر زاغه نشین» شناخته می شود. این فیلم سینمایی بسیار موفق بود و توانست در هشت بخش جوایز اسکار، نامزد شود.

حضور وی در فیلم سینمایی برنده ی اسکار «میلیونر زاغه نشین» اوج شناخته شدن وی در دنیا است که بازی های بسیار خوبی (ازجمله آنیل کاپور و دو پاتل) را در این فیلم شاهد بودیم که از نگاه داوران اسکار دور ماند و عرفان خان هم در این فیلم عالی ظاهر شد.

این بازیگر با استعداد هند نه تنها در بالیوود بلکه در هالیوود نیز شهرت بسیاری داشت و توانسته بود در فیلم های مطرح جوایز اسکار نقش آفرینی کند و در پروژه ای از استیون اسپیلبرگ حضور داشته باشد.

«زندگی پی» و «دنیای ژوراسیک»

دو فیلم زندگی پی و دنیای ژوراسیک درگر فیلم هایی هستند که عرفان خان با حضور در آن ها توانست شهرت جهانی پیدا کند که البته هر دو فیلم، توانستند جوایزی از اسکار کسب کنند. دیگر فیلم معروف هالیوودی وی «مرد عنکبوتی» است.

ابتلا به بیماری نادر

عرفان خان در ۵ مارس ۲۰۱۸ از طریق حساب توییتر خود اعلام کرد که به یک نوع بیماری نادر مبتلا شده است. وی در توییتر نوشت: «زندگی من در پانزده روز گذشته به داستانی پر از تعلیق تبدیل شده است. فکر نمی کردم در جستجوی داستان های نادر، یک بیماری نادر پیدا کنم.» وی از هوادارانش خواست دربارهٔ بیماری او گمانه زنی نکنند و اجازه دهند تا خودش پس از اعلام نتیجۀ تشخیص پزشکان ماجرا را با آن ها در میان بگذارد.

اما پس از درمان، او توانست به اندازه کافی سلامت خود را به دست بیاورد تا در یک فیلم سینمایی بازی کند. این فیلم سینمایی که آخرین اثر او محسوب می شود قرار بود در ماه مارس اکران شود که به دلیل پاندمی کرونا عقب افتاد.

آخرین فیلم

آخرین فیلمی که از عرفان خان در خاطر داریم، «نغمه گر عقرب» محصول سال ۲۰۱۷ است که نقش مقابل او را گلشیفته فراهانی بازی می کرد و به همین خاطر چهره ی او را بیشتر به یاد داریم حتی اگر بازیگران سینمای بالیوود را چندان نشناسیم. فیلمی که مورد استقبال برخی منتقدین نیز قرار گرفت، اما اقبال چندانی برای کسب جوایز نداشت. نغمه گر عقرب روایتی است از باور مردم دهکده ای در هند که اعتقاد دارند، برای درمان نیش کشنده ی عقرب، تنها راه پیدا کردن زنی است که لقب «نغمه گر عقرب» را دارد و قادر است با آوازش، حرکت سم را در جریان خون متوقف کرده و جان بیمار را نجات دهد. گلشیفته فراهانی نقش این زن را بازی می کند.

درگذشت بازیگر سرشناس

عرفان خان در سن ۵۳ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان نورواندوکرین درگذشت. او سه شنبه ۲۸ آوریل، یک روز قبل از درگذشت، به دلیل عفونت رودۀ بزرگ در بخش مراقبت های ویژۀ بیمارستان کیکولابن دیروبای امبانی بمبئی بستری شده بود. او سه روز پس از، ازدست دادن مادرش در بیمارستان بستری شده بود.

مرگ عرفان خان جامعه هنری بالیوود را در شوک فرو برد و آمیتا پاچان مشهورترین و پولدارترین هنرپیشه هند دقایقی بعد از مرگ عرفان خان فقدان او را تسلیت گفت. بسیاری از منتقدان او را بهترین بازیگر هند لقب داده بودند. هرچند او مشهورترین بازیگر هند نبود، اما با بازی در فیلم های بین المللی سینمای هند را به مردم دنیا معرفی کرد.